Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Napoje z wiązówki błotnej
obrazek

     Wiązówka błotna Filipendula ulmaris. Nazwa łacińska pochodzi od słów filum nitka i pendulus zwisający. Jak zwykle trafna obserwacja starożytnych, na zwisających nitkach jest zawieszony puch kwiatów, który nie rozkwita w tym samym czasie, co pozwala nam przez dosyć długi czas mieć zawsze świeży surowiec. Oczywiście zbieramy tylko świeże kwiaty, suszymy w temperaturze ok. 35 st. C, w piekarniku, przy otwartych drzwiczkach. Susz ma również piękny zapach. Lecznicze właściwości wykazuje również wiązówka bulwkowata Filipendula vulgaris, która w przeciwieństwie do wiązówki błotnej rośnie na terenach bardziej suchych. Wiązówka ma mniej kwasu salicylowego niż kora wierzby, ale to z niej wyprodukowano pierwszy syntetyczny salicylan. Lecznicze właściwości wykazują kwiaty, liście i korzeń.

     Obok werbeny i mięty to jedno z ulubionych ziół starożytnych kapłanów Celtów wykorzystywane do czarów miłosnych. Zapewnić miało miłość, spokój i harmonię. Rozsypywano je jeszcze w średniowieczu na podłogach dla pięknego zapachu, co z pewnością pomagało również oczyścić przestrzeń z mikroorganizmów i zmniejszyć fetor. Obecnie wiązówka staje się coraz bardziej popularnym kwiatem stosowanym w aranżacjach bukietów ślubnych, jej zapach dodaje uroku pannie młodej, a skropienie wieczorem wiązówkowym olejkiem lub palenie kadzidła z kwiatem sprawi, że kobieta stanie się bardziej otwarta na doznania miłosne.
 

Właściwości lecznicze:

  • Napotne i przeciwgorączkowe.
  • Wykazano przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne działanie wodnych ekstraktów wiązówki błotnej. Napary stosuje się do leczenia trudno gojących się ran, wyprysków, zapalenia spojówek.
  • Wyciągi z kwiatów ułatwiają wydalanie z organizmu szkodliwych metabolitów, działają żółciopędnie, ściągająco na przewód pokarmowy. Kwas salicylowy nie powoduje podrażnień żołądka, jak może się dziać w przypadku syntetycznego leku, ponieważ występuje razem z garbnikami i innymi związkami, ale osoby, które są uczulone na kwas salicylowy nie powinny stosować wiązówki.
  • Odwary lub napary z kwiatów działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie w chorobach reumatycznych, ponieważ zawierają związki salicylowe, które  „hamują biosyntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za wywołanie i podtrzymanie stanów zapalnych”. (Ożarowski) Często występują jako jeden ze składników w mieszankach.
  • Ekstrakty z kwiatów zmniejszają lepkość krwi.
  • Rosyjscy naukowcy stosują preparaty z kwiatów wiązówki w leczeniu przedrakowych zmian i profilaktyce raka szyjki macicy.
  • Alkoholowe wyciągi z kwiatów wiązówki błotnej mogą pomóc również na bezsenność. Są przeznaczone zwłaszcza dla tych, którzy cierpią z powodu napięcia mięśni głowy i szyi. Łyżka wyciągu pomoże się zrelaksować i podążyć wraz z zapachem esencji kwiatowej na błotniste pola wiązówki.

 

Herbatka napotna i przeciwgorączkowa

  • 1 łyżka kwiatów wiązówki,
  • 1 łyżka kwiatów lipy lub czarnego bzu,
  • sok malinowy,

Zalać 300 ml wrzątku, zaparzać pod przykryciem 20 minut. Popijać po pół szklanki 3 razy dziennie z sokiem malinowym. (Ożarowski)

 

Herbatka do picia przy problemach reumatycznych

  • 1 część majeranku,
  • 1 część pokrzywy,
  • 1 część kwiatu wiązówki,
  • 1/2 części lawendy,

Zalać wrzątkiem, przykryć na 20 minut, wypić. Taką mieszankę można (tylko w większych ilościach ziół) wlać do wanny i zażyć kąpieli, która rozluźni i pomoże zlikwidować ból.

Ostrzeżenia: Unikaj, jeśli jesteś uczulony na salicylany, zażywasz leki przeciwzakrzepowe, jesteś w ciąży lub matką karmiącą.

 

Autor: Małgorzata Kaczmarczyk, www.ziolowawyspa.pl

Cały artykuł dostępny tutaj: www.ziolowawyspa.pl/napoje-z-wiazowkowej-mgly

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca