Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Agrestowate
obrazek

Porzeczka czarna

Ribes nigrum L.

Inne nazwy: smrodynia

 

Czy wiesz, że… czarna porzeczka jest jednym z najcenniejszych źródeł witaminy C. Ma jej kilkukrotnie razy więcej niż cytryna! Zawiera aż 180 mg w 100 g owoców, co stanowi ponad 250 proc. zapotrzebowania dobowego naszego organizmu na tę witaminę.


Czarna porzeczka jest gatunkiem z rodziny agrestowatych. Pochodzi z Obszarów Europy i Azji. W Polsce nadal występuje w stanie dzikim, ale przede wszystkim jest rośliną powszechnie uprawianą. Krzewy porzeczki dorastają do 2 m wysokości.

Czarna porzeczka zawiera nie tylko niezwykle dużo witaminy C, ale również witaminy z grupy B, witaminę A, kwas foliowy, magnez, wapń, potas i żelazo, a także luteinę i jod. Zaczęto ją stosować w lecznictwie dopiero w XVI wieku. Spożywanie jej owoców zalecano przy anginie, w stanach zapalnych jamy ustnej, w chorobach reumatycznych, w kamicy moczowej, nadciśnieniu, miażdżycy oraz przy biegunkach. Kataplazmy z liści przykładano natomiast na trudno gojące się rany, wrzody oraz na miejsca zranione ukąszeniami owadów. Z suszonych liści sporządzano namiastkę herbaty, a z owoców  wyśmienite nalewki.

Zastosowanie:

⇒ Owoce czarnej porzeczki wykorzystywane są do sporządzania konfitur, nalewek, syropów oraz smacznych i zdrowych owocowych herbatek. 

 Współczesne ziołolecznictwo powszechnie stosuje liście i owoce czarnej porzeczki. Według literatury zielarskiej wyciągi z liści wyraźnie zwiększają ilość wydalanego moczu i produktów przemiany materii, w tym kwasu moczowego. Działają także przeciwzapalnie, poprawiają krążenie i czynność serca. Mają również właściwości napotne. Odwary z liści porzeczek stosuje się głównie jako środek moczopędny i przeciwzapalny, zwłaszcza przy schorzeniach pęcherza moczowego. Zaleca się je także przy nieżytach żołądka i jelit, a zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. 

 Kąpiele w wywarze z liści czarnej porzeczki mają działanie wzmacniające i odświeżające, a także dezynfekujące skórę. 

 Sok ze świeżych owoców, oprócz cennych właściwości dietetycznych, działa również wirusobójczo i z tego względu zaleca się go przy grypie. Owoce porzeczki  i sporządzone z nich przetwory zwiększają odporność organizmu na wszelkie zakażenia.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca