Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Araliowate
obrazek

Eleuterokok kolczasty

Eleutherococcus senticosus Maxim.

Inne nazwy: żeń – szeń syberyjski

Czy wiesz, że… dopiero od niedawna stał się znaną i cenioną rośliną leczniczą. Jego niezwykłe właściwości odkryli badacze rosyjscy podczas poszukiwań roślin, które mogłyby zastąpić drogi i trudny do pozyskania żeń – szeń.


Eleuterokok kolczasty występuje głównie w północno-wschodniej Azji. W Europie doceniany od niedawna, na rodzimych ziemiach od setek lat powszechnie wykorzystywany przez wzgląd na swoje niezwykle cenne właściwości. Żeń-szeń syberyjski jest jednym z istotniejszych surowców na których bazuje medycyna chińska.

Obecnie w lecznictwie wykorzystuje się kłącza eleuterokoka. Substancje w nim zawarte pod względem działania leczniczego mogą w pełni zastąpić słynny żeń – szeń. 

Zastosowanie:

Forma sproszkowana, napary, odwary i nalewki z kłączy eleuterokoka podnoszą zarówno fizyczną, jak i umysłową sprawność organizmu.

Systematyczne przyjmowanie surowca, w jakiejkolwiek z tych form, bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia koncentrację i zdolność do zapamiętywania, a także wzmacnia odporność organizmu na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Przyjmowanie żeń-szenia jest też pomocne w dolegliwościach układu pokarmowego oraz w przegrzaniu i wychłodzeniu organizmu. Szczególnie zalecany jest jednak jako środek wspomagający w przemęczeniu fizycznym i psychicznym oraz dla rekonwalescentów po przebytych ciężkich chorobach.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca