Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Bylica piołun

Artemisia absinthium L.

Inne nazwy: piołun, wermut, absynt, bielica piołun

Czy wiesz, że... w średniowieczu dodawano piołun do atramentu, aby trzymać myszy i robaki z dala od ksiąg.


Bylica piołun jest rośliną wieloletnią, występującą w Europie, Ameryce Północnej, zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce rośnie pospolicie na przydrożach, miedzach, leśnych polanach i nieużytkach. Przez wzgląd na swoje właściwości bywa rośliną uprawną.

Piołun, jako roślina lecznicza, znany był już w starożytnym Babilonie i Asyrii. Grecki lekarz i filozof Hipokrates w V wieku przed naszą erą, wymienia go w swych pracach jako lek żołądkowy i stosowany w żółtaczce. Dioskorides wspomina o działaniu owadobójczym i odstraszającym myszy. W Algierii, w dawnych czasach, wódkę piołunową podawano żołnierzom przeciw malarii.

Surowcem leczniczym jest ziele piołunu przed kwitnieniem. Stosowanie surowca jest niewskazane w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, krwawień w przewodzie pokarmowym, nieżytach błon śluzowych żołądka i jelit oraz hemoroidachoraz, a także przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Zbyt duże dawki lub zbyt długie stosowanie mogą wywołać biegunki, wymioty oraz zawroty głowy. 

Ziele bylicy piołun zawiera: olejek eteryczny (zawierający tujon, tujol, estry tujolu, chamazulen, bisabolen), gorycze, flawonoidy, diterpeny, witaminę c, garbniki. 

Zastosowanie:

⇒ Według tradycyjnej literatury zielarskiej, ziele piołunu wykazuje korzystny wpływ w przypadku niestrawności, zaburzeń kwasoty żołądka, chorób wątroby i woreczka żółciowego. Napary z piołunu skutecznie pobudzają trawienie, działają przeciwskurczowo. 

⇒ Wyciągi z piołunu wchodzą w skład płynów do leczenia wszawicy. Napar z ziela w postaci lewatywy stosowało się tradycyjnie przeciw glistom i owsikom. Sproszkowane ziele piołunu skutecznie odstrasza pluskwy i pchły.

⇒ W przemyśle spożywczym piołun służy do produkcji wermutów i wódek ziołowych.

⇒ W gospodarstwie domowym znajduje zastosowanie jako przyprawa do pieczeni wieprzowej, pieczonego boczku, golonki, czerwonego barszczu i ostrych sosów.

W tradycyjnym barwierstwie piołunu używano i używa się nadal do barwienia tkanin lnianych i nici na cytrynowożółty kolor.

 

UWAGA: Stosując piołun należy pamiętać, że zawarty w nim tujon w większych dawkach wywołuje podrażnienia wątroby. Przy długim stosowaniu w postaci napojów alkoholowych jak absynt czy wermut, może dojść do zaburzeń układu nerwowego.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca