Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Cykoria podróżnik

Cichorium intybus L.

Cykoria podróżnik to jedna z najpopularniejszych dziko rosnących roślin leczniczych. Jest stosowania w ziołolecznictwie od setek lat.

Obejmuje prawie całą Europę, ale również rozprzestrzenia się także poza tym obszarem, na terenie Azji i Afryki północnej. W Polsce można ją spotkać w całym kraju - na nieużytkach, przydrożach, miedzach i pastwiskach. Rośnie zwykle na glebach piaszczystych i kamienistych. Roślina trwała. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty otwarte są tylko w ciągu dnia, nocą stulone. Roślina wiatrosiewna.

 Cykoria podróżnik jest stosowania w ziołolecznictwie od dawna - wykazuje właściwości żółciopędne, żołądkowe, moczopędne.

Poprawia trawienie i reguluje pracę jelit, gdyż zawarta w niej inulina (wielocukier) stwarza korzystne środowisko do rozwoju pożytecznych bakterii, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit. W związku z tym cykoria jest polecana w dolegliwościach, takich jak:

·  wzdęcia, odbijanie się, brak apetytu, złe trawienie, wiatry.

Poza tym cykoria podróżnik wykazuje działanie moczopędne, dlatego w ziołolecznictwie stosuje się ją przy zaburzeniach funkcji nerek. Jednak działanie to jest słabe, dlatego cykorię należy połączyć z innymi ziołami moczopędnymi. Wpływa również na tworzenie się czerwonych krwinek. Cykoria - dzięki zawartości betakarotenu - poprawia koloryt skóry, a także odmładza ją. Osoby zmagające się z  kamicą żółciową powinny stosować cykorię tylko po konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że rzadkich przypadkach cykoria podróżnik może spowodować reakcje skórne o podłożu alergicznym.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca