Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Krwawnik pospolity

Achillea millefolium L.

Inne nazwy: Stolist, tysiąclist.

 

Czy wiesz, że... łacińska nazwa gatunku Achillea, pochodzi od Achillesa, który leczył swoich żołnierzy preparatami z ziela krwawnika.

 

Krwawnik, to bylina wieloletnia, dziko występująca w rejonach klimatu umiarkowanego całego świata. W Polsce rosnąca pospolicie przy drogach, na łąkach i brzegach lasów.

Krwawnik był jedną z najbardziej cenionych roślin w starożytności. Według starogreckich podań, Achilles leczył tym zielem rannych wojowników spod Troi. Etruskowie leczyli nim rany u bydła, Aztekowie usuwali strupy, plamy i piegi na twarzy, a Celtowie uważali krwawnik za ziele magiczne. Sproszkowanych liści zażywano zamiast tabaki, dla pozbycia się uporczywych bólów głowy. Ziela krwawnika używano na ropiejące wrzody i krwawiące rany, w nieżytach żołądka i jelit oraz jako lek na hemoroidy.

 

Surowcem leczniczym jest ziele i kwiat krwawnika, do czasu rozkwitu szczytów pędów. 

Ziele krwawnika zawiera: olejek eteryczny (dominującym składnikiem jest chamazulen), seskwiterpeny, flawonoidy, sole mineralne.

 

 Tradycyjnie, preparaty z krwawnika stosuje się w zaburzeniach trawienia i nieżytach przewodu pokarmowego. Ziele krwawnika, jako składnik ziołowej herbatki, pobudza łaknienie i działa wiatropędnie.

Krwawnik wykazuje korzystne działanie przy chorobach wątroby oraz pobudza wydzielanie żółci.

 Okazuje się skuteczny w drobnych krwawieniach wewnętrznych - przewodu pokarmowego i odbytu, a także w stosowaniu zewnętrznym przy hemoroidach. Tego typu działanie wykazują szczególnie świeże listki krwawnika. 

Znajduje zastosowanie w ginekologii, jako środek pomocny w zaburzeniach miesiączkowania, stanach zapalnych sromu oraz upławach. 

⇒ Młodych liści krwawnika używa się do tzw. kuracji wiosennych, na surowo oraz jako przyprawy do potraw. Przypisuje się im właściwości „czyszczące krew”.

Olejek krwawnikowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

W gospodarstwie wiejskim liście krwawnika są cenione jako pokarm dla drobiu, a zwłaszcza indyków. 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca