Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Mniszek lekarski

Taraxacum officinale F.H. Wigg.

Inne nazwy: mniszek pospolity, mlecz, dmuchawiec, męska stałość, brodawnik mleczowaty, mlecznica, świński mlecz, pąpawa.

Czy wiesz, że... z dojrzałych kwiatów mniszka lekarskiego można przyrządzić doskonały, aromatyczny syrop o złocistej barwie. 

 

Mniszek lekarski, to bylina z rodzaju Astrowatych, dziko występująca w rejonach klimatu umiarkowanego całego świata.

Do celów leczniczych zaczęto go stosować w XIII wieku. Avicenna zalecał sok z mniszka przy puchlinie wodnej, bielmie oka, chorobach wątroby i przy ukąszeniach jadowitych zwierząt. Słowianie używali mniszka do usuwania ze skóry piegów i plam wątrobowych.

W medycynie ludowej stosuje się korzeń i ziele mniszka przy złej przemianie materii i chorobach skórnych, a syrop z kwiatów jako lek przeciwkaszlowy.

Palone korzenie mniszka używane były dawniej jako namiastka kawy.

 

Surowcem jest liść, korzeń oraz kwiat mniszka lekarskiego.

Korzeń mniszka zawiera: gorzkie związki seskwiterpenowe, triterpeny, inulinę, fitosterole, sole potasu, fenolokwasy.

Lliść mniszka zawiera: związki triterpenowe, flawonoidy, pochodne apigeniny, pochodne luteoliny, fenolokwasy, karotenoidy, związki potasu, magnezu, krzemu. 

 

Mniszek lekarski pobudza wydzielanie żółci. 

Odwar z kwiatów i korzeni mniszka tradycyjnie stosuje się przy uszkodzeniach wątroby, a także by wspomóc jej prawidłowe funkcjonowanie.

Wspomaga trawienie, pracę układu pokarmowego oraz apetyt. Łagodzi również niestrawność.

Zwiększa ilość wydalanego moczu i wspiera funkcjonowanie nerek. 

 Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Mniszek lekarski wpływa na metabolizm węglowodanów w organizmie i pomaga obniżać poziom cukru we krwi.

Młode, świeże liście, dodaje się do wiosennych sałatek przyprawiając je solą, cukrem, oliwą, śmietaną lub majonezem.

Mniszek jest bardzo wartościową rośliną paszową, jedzoną szczególnie chętnie przez króliki. Kwitnące rośliny chętnie oblatywane są przez pszczoły, które zbierają z kwiatów przede wszystkim pyłek (ok. 260kg/ha) oraz nektar (ok. 20kg/ha).

 

UWAGA: Nie należy stosować mniszka lekarskiego w przypadku niedrożności dróg żółciowych oraz ropnia pęcherzyka żółciowego. W przypadku kamicy żółciowej należy stosować bardzo ostrożnie, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.

 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca