Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Nagietek lekarski

Calendula officinalis L.

Inne nazwy: nogietek ogrodowy, stulik, paznokietek, miesięcznica, pazurek, miesiączek, złocień.

Czy wiesz, że... żółto-pomarańczowe kwiaty nagietka wykorzystywano niegdyś do barwienia żywności, np. serów i masła.

 

Nagietek jest rośliną jednoroczną z rodziny Astrowatych, pochodzącą z regionu śródziemnomorskiego, uprawiana jako ozdobna w ogrodach, niekiedy zdziczała.

Nagietek lekarski uprawiany był już w starożytności. Nalewka z kwiatu nagietka używana była w schorzeniach wątroby, pęcherzyka żółciowego i śledziony, przy żółtaczce, skurczach żołądka i nadciśnieniu, kaszlu, chorobach serca oraz kamieniach nerkowych.

W lecznictwie ludowym kwiatów nagietka używano na skaleczenia, ropiejące rany, owrzodzenia oraz do płukania jamy ustnej i gardła przy anginie. Świeże liście przykładano na brodawki i „gniotki”. Dawniej płatkami nagietka z dodatkiem ługu farbowano włosy na kolor rudy. Płatków używano również do barwienia tkanin. 

 

Surowcwnm leczniczym są kwiaty nagietka lekarskiego lub całe jego koszyczki.

Kwiaty nagietka zawierają: karotenoidy, flawonoidy, fitosterole, saponozydy triterpenowe, alkohole triterpenowe, gorycze, kumaryny, olejek lotny, polisacharydy.

  

Polisacharydy zawarte w kwiatach nagietka wykazują działanie stymulujące układ immunologiczny.

 Wyciągi z kwiatów nagietka działają bakterio i grzybobójczo oraz wiążąco na toksyny w organizmie, ułatwiając ich wydalanie.

 Napar z kwiatów nagietka stosuje się przy nieżytach żołądka i jelit oraz przy niedokwaśności.

Napary z kwiatów nagietka wykorzystuje się  w niedomaganiach dróg żółciowych. 

 Zewnętrznie wykorzystuje się na rany, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia i stany zapalne skóry. Stosowane w formie okładów przyspieszają gojenie, ziarninowanie i bliznowacenie ran.

Wyciągi z kwiatów nagietka są składnikiem maści wspierających regenerację podrażnionej i uszkodzonej skóry.

 W kuchni płatki nagietka mogą stanowić wspaniałą ozdobę dań i deserów. Płatki oraz młode liście są smacznym składnikiem sałatek. Suszonego nagietka dodaje się do mieszanek przyprawowych oraz do smacznych, ziołowych i ziołowo-owocowych herbatek.

 W kosmetyce kwiat nagietka stosuje się w postaci naparu do przemywania skóry przy różnego rodzaju wypryskach, wągrach, podrażnieniach.

Okłady ze zgniecionych płatków działają łagodząco na podrażnioną ukąszeniami owadów skórę. 

 Nagietek jest rośliną miodo i pyłkodajną.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

  

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca