Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Ostrożeń warzywny

Cirsium oleraceum (L.) Scop.

Inne nazwy: czarcie żebro, drapacz łąkowy, chrabust, oset warzywny.

          Z ostrożeniem wiązano w średniowieczu wiele wierzeń i przesądów, m.in. miał chronić przed czarownicami. W lecznictwie ludowym ostrożeń uważano za lek ułatwiający trawienie. Służył też do pielęgnacji włosów, a zwłaszcza do pozbywania się z nich łupieżu. Dodawano go także do leczniczych kąpieli w chorobach skóry. Kłącza ostrożenia, w europejskiej części Rosji i na Syberii, są często jadane jako warzywo.

         Obecnie surowcem zielarskim jest ziele ostrożenia warzywnego. Uznano je za skuteczny środek moczopędny i przeciwzapalny, zwłaszcza w mieszankach z innymi ziołami. Ma ono również właściwości ogólno wzmacniające i podnoszące odporność organizmu, a ponadto działa przeciwkrwotocznie.

         Najczęściej ziela i korzenia tej rośliny używa się jako środka pomocniczego w leczeniu schorzeń reumatycznych, skazy moczanowej, przy dolegliwościach nerek, którym towarzyszy skąpe wydzielanie moczu, a także przy niektórych chorobach skórnych.

         Wyciągi z ostrożenia zaleca się również do stosowania zewnętrznego, przy świądzie skóry, wysypce alergicznej, oparzeniach, trądziku, żylakach podudzi, łupieżu i wypadaniu włosów oraz do kąpieli pielęgnacyjnych skóry.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca