Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Bobowate
obrazek

Koniczyna łąkowa

Trifolium pratense L.

Inne nazwy: Koniczyna czerwona

 

Czy wiesz, że... kwiaty i liście koniczyny mogą być pysznym dodatkiem do sałatek i innych dań, którym dodadzą świeżego aromatu i ozdobią pięknym kolorem.

 

Koniczyna łąkowa rośnie dziko w całej Europie na żyznych łąkach, pastwiskach, miedzach i przydrożach. Uprawia się ją również jako roślinę pastewną, w Polsce pod nazwą koniczyny czerwonej.

Już starożytni Rzymianie znali koniczynę, jako roślinę leczniczą. Nalewką z jej liści leczyli kamienie nerkowe, a nalewką z korzeni puchlinę wodną.

 

Surowcem zielarskim jest ziele, czyli rozwinięte główki kwiatowe wraz z ulistnioną szypułką.

Koniczyna czerwona zawiera: izoflawony, związki klowamidowe, garbniki, fitosterole, saponiny.

 

Ziele koniczyny łąkowej zawiera substancje o charakterze estrogennym, które mogą wykorzystywane są zamiast hormonalnej kuracji zastępczej dla kobiet w okresie menopauzy. Preparaty z koniczyny czerwonej wykorzystuje się w suplementach diety zalecanych przy dolegliwościach klimakteryjnych i menopauzalnych. Stwierdzono, że estrogeny koniczyny są dobrze przyswajane przez skórę, w związku z tym za skuteczne uznaje się kąpiele z dodatkiem koniczynowego odwaru.

Substancje zawarte w zielu koniczyny działają wykrztuśnie, zmniejszają stany zapalne oskrzeli i objawy dusznicy.

⇒  Odwary z kwiatów i ziela koniczyny pobudzają czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz regulują czynności przewodu pokarmowego.

  Koniczyna czerwona wykazuje działanie moczopędne, ułatwiające wypróżnienia i pobudzające apetyt. 

Stosowana zewnętrznie działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

 Napary i odwary z koniczyny stosuje się również do płukania, przy nieżytach jamy ustnej i gardła oraz do okładów w świądzie skóry, oparzeniach i trudno gojących się ranach.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca