Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Bodziszkowate
obrazek

Bodziszek cuchnący

Geranium robertianum L.

Inne nazwy: niski żuraw, robertowe ziele, pychawiec, bociani nosek, żurawi nosek, nosek chrościelowy.

Czy wiesz, że... według legendy, lecznicze walory bodziszka odkrył św. Robert na przełomie VII i VIII w. Stąd nazwa łacińska bodziszka geranium robertianum.

 
Roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny bodziszkowatych, występująca w Europie, Azji, obu Amerykach i Afryce.

W Polsce pospolita, często można ją spotkać w cienistych lasach liściastych i mieszanych, zaroślach, parkach i przychaciach.

Gatunek ten znany był już w starożytności. Dioskorides używał nazwy geranium ze względu na podobieństwo owoców bodziszka do głowy żurawia (greckie słowo geranos – żuraw).

Legenda głosi, że święty Robert stosował go na rany i opuchliny. Na jego cześć Karol Linneusz nazwał ten gatunek Geranium robertianum.

Dawniej wyciąg wodny z ziela bodziszka stosowano, jako środek oczyszczający drogi moczowe z piasku, drobnych kamyków czy kojący pieczenie w cewce moczowej.

W lecznictwie ludowym ziele używane było przy biegunce, kolce nerkowej, krwawieniach macicznych, a zewnętrznie na rany i obrzęki. 

 

Surowcem zielarskim jest ziele i korzeń bodziszka cuchnącego.

Ziele bodziszka zawiera: gorycze, garbniki, fenolokwasy.

 Bodziszek cuchnący, według tradycyjnej literatury zielarskiej, w stosowaniu zewnętrznym działa krwiotamująco i przyspieszająco gojenie.

Opisywany jest jako wartościowy składnik płukanek do jamy ustnej, pomocny w drobnych ranach, krwawieniach i stanach zapalnych oraz pomocniczo w leczeniu anginy.

Wykorzystywany jest przy zmianach skórnych na tle alergicznym oraz do przemywania zainfekowanych, trudnogojących się ran.

W stosowaniu wewnętrznym, wykorzystuje się go jako środek przeciwko biegunkom. W dłuższym stosowaniu w celu wyregulowania przemiany materii.

Wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe.

Stosowany jest do łagodzenia stanów zapalnych pochwy, przy upławach i nadżerkach.

Wyciągi z ziela stosowane są w chorobach nerek, pęcherza i kamicy moczowej.

 Świeży sok z ziela, zewnętrznie ma zastosowanie do leczenia ran, skaleczeń, stłuczeń, przeciw krwawieniom i uporczywym wrzodom.

Nieprzyjemny zapach bodziszka jest wykorzystywany w środkach przeciwmolowych, a wyciągi wodne używane są do ochrony niektórych roślin przed patogenami.

Jest rośliną miododajną chętnie oblatywaną przez pszczoły.

 

Brak jest współczesnych badań potwierdzających powyższe funkcjonalności bodziszka. 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca