Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Brzozowate
obrazek

Brzoza liść

Betula L.

Liść brzozy zawiera flawonoidy, garbniki, trójterpeny (betulinę), olejek eteryczny, kwas askorbinowy. Oprócz właściwości leczniczych brzoza jest wykorzystywana w przemyśle papierniczym, drzewnym i do produkcji węgla drzewnego. Sok z brzozy jest surowcem w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym.

Liście brzozy mają działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne, poprawiają przemianę materii, działają odtruwająco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się przy przewlekłych infekcjach dróg moczowych. Świeży sok z liści, zebranych w okresie wiosennym, pobudza przesączanie w kłębkach nerkowych i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawia zdolność filtracyjną nerek, pobudza wydalanie moczu i wypłukuje "piasek", zapobiegając tworzeniu się kamieni moczowych. Liście brzozy mają właściwości przeciwzapalne i regenerujące, dlatego przyrządzonym z nich naparem można przemywać zmiany chorobowe skóry, np. w łuszczycy i przy łojotoku. 

Picie naparu z brzozy usuwa nadmiar wody z organizmu, to zawarte w nim substancje poprawiają wygląd skóry, a także likwidują stany zapalne i wspierają metabolizm.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca