Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Cisowate
obrazek

Cis pospolity

Taxus baccata L.

 Gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Występuje naturalnie w Europie, w Azji zachodniej (sięgając aż po Iran) oraz w północnej Afryce. W Polsce rośnie dziko w niższych położeniach górskich oraz na niżu z wyjątkiem północno wschodniej części. Jest to roślina wolno rosnąca, długowieczna (osiąga ponad tysiąc lat), rosnąca na stromych zboczach i w dolinach oraz różnych typach lasów, na różnych glebach i w różnych warunkach nasłonecznienia. Po okresie ograniczania zasobów związanych z nadmierną eksploatacją i niszczeniem siedlisk, obecnie gatunek jest w ekspansji. Jest wszechstronnie wykorzystywany – jako roślina ozdobna, lecznicza i dostarczająca wartościowego drewna. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Kwitnie od kwietnia do maja. Roślina wiatropylna. Trująca choć nie do końca, dlatego że czerwone osnówki są jadalne i mają słodki smak. Znajdujące się w nich nasiona są trujące !

Objawy zatrucia dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego i serca (spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, migotanie komór).

Napar z igieł był kiedyś stosowany przy niedociśnieniu krwi. Z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe używane najczęściej w leczeniu raka jajników oraz w leczeniu raka piersi, płuc, prostaty, żołądka i nowotworów głowy i szyi.

 

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca