Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Cyprysowate
obrazek

Jałowiec pospolity

Juniperus communis L.

Inne nazwy: jodłowiec

Czy wiesz, że... istnieje piękna legenda o rodzeństwie: Jałowcu i Cisie. Jałowiec cieszył się słońcem i chciał służyć ludziom. Cis natomiast pragnął wolności i samotności. Aby spełnić swoje pragnienia, musieli skazać się na wieczne niedogodności. Cis, aby rosnąć, zszedł w mrok i wilgoć, a jałowiec zatrzymał uzdrawiającą moc, ale został skazany na gorąco i pustynne gleby. W wierzeniach i tradycjach ludowych zyskał jednak chwałę. Wierzono, że odganiał złe moce i chronił od chorób, a jego gałązki były atrybutem pomyślności dla wędrowców.


Jałowiec pospolity rośnie praktycznie w całej Europie, w północnej Azji, a także w północnej Ameryce. W Polsce spotyka się go najczęściej w północno – wschodniej części kraju w borach sosnowych, zaroślach, na skrajach lasów oraz ubogich pastwiskach i nieużytkach. Można go spotkaż nawet na jałowych piaskach.

Z rośliną tą łączono dawniej wiele zabobonów i magicznych wierzeń. Okadzano nim bydło przy wiosennym wypędzaniu na pastwisko, aby ustrzec je przed wszelkimi urokami i chorobami. W średniowiecznej Europie, dymem z jałowca, usiłowano odpędzić „morowe powietrze”, a jego jagody żuto, aby zapobiec tak powszechnym wtedy epidemiom. Odwar z „roztłuczonych” owoców „poruszał poty” i działał moczopędnie.

Zastosowanie:

 Ziołolecznictwo wykorzystuje jagody jałowca mogące działać przeciwbólowo, moczopędnie i żółciotwórczo. Sporządzane z nich odwary leczą zaburzenia trawienne, są pomocne przy dolegliwościach nerek, w stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza, w kamicy nerkowej oraz przy niewydolności wątroby i zbyt słabym wydzielaniu żółci.

Z szyszkojagód pozyskuje się także olejek jałowcowy stosowany zwykle zewnętrznie, jako składnik różnego rodzaju maści i wcierek. Powodując lekkie przekrwienie naskórka wywołuje lepsze wchłanianie się substancji aktywnych preparatu. Produkty z dodatkiem olejku jałowcowego są bardzo pomocne w chorobach reumatycznych, nerwobólach i przy zapaleniu korzonków nerwowych. Na tego typu dolegliwości można także stosować okłady sporządzane z rozdrobnionych, świeżych owoców. Przy uciążliwych chorobach skórnych i wypryskach bardzo korzystnie działają kąpiele z dodatkiem młodych gałązek.

Jagód jałowca używa się również jako przyprawy, szczególnie do dziczyzny, baraniny i wieprzowiny. Dodaje się je także do marynowania ryb. Są one ważnym składnikiem mieszanek przyprawowych, przeznaczonych do potraw z grilla.

Wykorzystuje się je także do tworzenia wódek i likierów ziołowych.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca