Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Cyprysowate
obrazek

Jałowiec pospolity

Juniperus communis L.

Inne nazwy: jałowiec, jodłowiec

      Jałowiec pospolity rośnie praktycznie w całej Europie, w północnej Azji, a także w północnej Ameryce. W Polsce spotyka się go najczęściej w północno – wschodniej części kraju, w borach sosnowych, zaroślach, na skrajach lasów oraz ubogich pastwiskach i nieużytkach. Może rosnąć nawet na jałowych piaskach.

         Z rośliną tą łączono dawniej wiele zabobonów i baśniowych wierzeń. Okadzano nim bydło przy wiosennym wypędzaniu na pastwisko, aby ustrzec je przed wszelkimi urokami i chorobami. W średniowiecznej Europie, dymem z jałowca usiłowano odpędzić „morowe powietrze”, a jego jagody żuto, aby zapobiec tak powszechnym wtedy epidemiom. Odwar z „roztłuczonych” owoców „poruszał poty” i działał moczopędnie.

         Współczesne lecznictwo wykorzystuje przede wszystkim przeciwbólowe, moczopędne i żółciotwórcze działanie substancji zawartych w jałowcu. Sporządzane z owoców odwary leczą zaburzenia trawienne, są pomocne przy dolegliwościach nerek, w stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherza, w kamicy nerkowej oraz przy niewydolności wątroby i zbyt słabym wydzielaniu żółci.

         Z szyszkojagód pozyskuje się także olejek jałowcowy, stosowany zwykle zewnętrznie w postaci różnego rodzaju mazideł do wcierania. Są one bardzo pomocne w bólach reumatycznych i nerwobólach. W chorobach reumatycznych, nerwobólach i przy zapaleniu korzonków nerwowych można także stosować okłady sporządzane z rozdrobnionych, świeżych owoców. Przy trudnych do wyleczenia chorobach skórnych, szczególnie przy krostach, bardzo korzystnie działają kąpiele z dodatkiem młodych gałązek. Przynoszą one ulgę również w chorobach reumatycznych, a poza tym wyraźnie odświeżają i pobudzają organizm.

         Jagód jałowca od dawna używa się również jako przyprawy, szczególnie do dziczyzny, baraniny i wieprzowiny. Dodaje się je także do marynowania ryb. Są one ważnym składnikiem  mieszanek przyprawowych, przeznaczonych do potraw z grilla.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca