Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Czosnkowate
obrazek

czosnek

Allium lineare L.

Euroazjatycki gatunek dzikiej cebuli o szerokim zasięgu obejmujący zarówno Francję, jak i Mongolię . Lokalizacja i dystrybucja w Szwajcarii. Obejmuje około 700 gatunków. 

 Allium lineare ma jedną lub dwie żarówki każda o średnicy do 15 cm. Łodyga ma do 60 cm wysokości. Liście są płaskie, krótsze niż głąb, bardzo wąskie, rzadko przekraczające 5 mm. Kwiaty czerwone.

Cebula cylindryczna (podobna do kłącza), otoczona gęstą siecią włókien. Pędy okrągłe, pręciki wewnętrzne nagle poszerzają się u podstawy, a często z każdej strony zęba.

Rośliny czosnkowe są zwykle odporne i nieobjęte wieloma szkodnikami lub chorobami. Mówi się, że rośliny czosnku odstraszają króliki i mole . Jednak patogeny wpływające na czosnek to nicienie i grzyby rozkładające drewno , które pozostają w glebie w nieskończoność po zakażeniu ziemi. Czosnek może również cierpieć z powodu różowego korzenia, typowo nieuleczalnej choroby, która hamuje korzenie i zmienia kolor na różowy lub czerwony.

Kwitnie w sierpniu.

Roślina uprawna stosowana jako warzywo, oraz jako roślina ozdobna. 
Wiele gatunków wykorzystywanych jest do ozdabiania ogrodów. 
Gatunki silnie rosnące stosuje się do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty (czosnek olbrzymi), niskie sadzi się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. 
Zasuszone rośliny nadają się także na suche bukiety (czosnek białawy).

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca