Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Fiołkowate
obrazek

Fiołek trójbarwny

Viola tricolor L.

Inne nazwy: bratek polny, macoszka, sierotki, kwiatek Świętej Trójcy.

Czy wiesz, że... fiołek zaczął uchodzić za roślinę leczniczą dość późno, bo dopiero w XVI w. Podawano go głównie dzieciom.


Jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych, występująca w stanie dzikim na obszarze Europy, Azji, aż po Morze Śródziemne i Indie.

Fiołki trójbarwne rozmnażają się poprzez nasiona, które roznoszą mrówki. Zjawisko to nazywane jest myrmekochorią.

W Polsce pospolity chwast polny, zasiedlający tereny suche i piaszczyste, pola, pastwiska i przydroża na terenie całego kraju.

Fiołki trójbarwne kwitną od maja do września i wtedy też zbiera się ich ziele, wybierając jedynie pędy żywozielone, susząc w przewiewnym, zacienionym miejscu i  temperaturze do 40 stopni.

Jest rośliną cenioną w lecznictwie ludowym oraz homeopatii.

Surowcem zielarskim jest ziele fiołka trójbarwnego. 

Ziele fiołka trójbarwnego zawiera: wiolutozyd, saponiny triterpenowe, śluz, alkaloid wiolinę (w korzeniach), fenolokwasy, rutynę.

 

 Według tradycyjnej literatury zielarskiej, fiołek trójbarwny przy regularnym stosowaniu reguluje przemianę materii.

 Działa moczopędnie, wspomagająco w zapaleniach pęcherza moczowego, kamicy moczowej oraz przy uszkodzeniu nerek przez substancje toksyczne.

Może wpływać korzystnie na układ krążenia, działając wpomagająco w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz wzmacniając naczynia krwionośne.

Wykorzystywany jest także wspomagająco w chorobach siatkówki oka, łagodząco w formie naparów do przemywania oczu i okładów na powieki.

W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest jako składnik produktów do cery problematycznej, przy trądziku młodzieńczym i wysypkach uczuleniowych.

Uprawiany jest również jako roślina ozdobna.

 

UWAGA: Wskazana ostrożność w przypadku występowania wielopłytkowości, zakrzepicy i miażdzycy.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca