Mydlnica lekarska
Saponaria officinalis L.
Inne nazwy: mydlnik, mydlik, mydelnik, mydłownik, psie goździki.
Czy wiesz, że... Dawniej, gdy nie było mydła, odwarów z korzenia mydlnicy używano do mycia i prania. |
Mydlnica lekarska jest rośliną wieloletnią należącą do Goździkowatych, występującą w całej Europie i Azji.
Mydlnicę wykorzystywano już w starożytności, do odtłuszczania owczej wełny. Korzenia rośliny używano do mycia, stąd jej nazwa łacińska sapo – mydło. Arabowie leczyli nią trąd, liszaje i owrzodzenia skóry.
W medycynie ludowej, mydlnica używana bywała jako środek wykrztuśny przy kokluszu, skuteczny lek przy podagrze, żółtaczce i jako środek żółciopędny, a także na ukąszenia gadów. Odwarem z korzenia mydlnicy płukano gardło przy anginie, przy katarze wciągano go do nosa, natomiast przy bólu zęba żuto korzeń.
Dawniej w odwarze z korzeni mydlnicy prano delikatne tkaniny z jedwabiu i wełny. Służył on też do odtłuszczania runa owczego oraz do produkcji środków przeciwpożarowych do gaśnic.
Surowcem leczniczym jest korzeń mydlnicy lekarskiej.
Korzeń mydlnicy zawiera: saponiny triterpenowe, cukry, sole mineralne.
⇒ Zewnętrznie używano mydlnicy przy różnych schorzeniach skórnych. Dopiero w XIX wieku po wyizolowaniu z mydlnicy saponin, zainteresowała się nią medycyna oficjalna.
⇒ Mydlnica ma działanie wykrztuśne i rozrzedzające flegmę.
⇒ Odwar z korzenia mydlnicy działa żółciopędne,
⇒ Mydlnica działa lekko moczopędne oraz napotne. Wiąże produkty przemiany materii i przyspiesza ich wydalanie z organizmu.
⇒ Zewnętrznie działa przeciwobrzękowo, przeciwbakteryjnie oraz grzybobójczo oraz wspomaga gojenie.
⇒ W przemyśle cukierniczym używana jest jako dodatek do chałwy.
⇒ Odwar z korzeni mydlnicy w mieszance z łopianem i pokrzywą stosowany jest w kosmetyce do zmywania twarzy, kąpieli i mycia włosów. Nadaje włosom połysk i sypkość, a skórę czyni miękką i aksamitną. Wchodzi w skład niektórych szamponów, past do zębów, mydeł i płynów kąpielowych.
UWAGA: Nie należy stosować mydlnicy w przypadku ostrego nieżytu żołądka i jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz we wczesnych okresach pooperacyjnych.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.