Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Buzdyganek naziemny

Tribulus terrestris

Inne nazwy: tribulus.

Czy wiesz, że... w latach 90. buzdyganek stał się hitem wśród suplementów roślinnych dzięki grupie bułgarskich sportowców. Reprezentacja tego kraju zdobyła wówczas 6 medali na Igrzyskach Olimpijskich w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Sportowcy zdradzili, że na ich sukces miało wpływ suplementowanie właśnie zielem buzdyganka.

 

Buzdyganek jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny parolistowatych, występującą w Azji, Afryce, Australii oraz części środkowej i północnej Europy.

W Polsce, w naturze  pojawia się bardzo rzadko, wyłącznie jako gatunek zawleczony.

Jego uprawy mają miejsce głównie w ciepłych rejonach Ameryki oraz na Saharze. Roślina ta preferuje gleby piaszczyste.

Buzdyganek naziemny posiada żółte kwiaty oraz owłosione liście, jego łodygi osiągają długość dochodząco do 30 cm. 

Najcenniejszą częścią rośliny są niewielkie, zielone owoce oraz korzenie.

W medycynie ludowej, poza przypisywaniem mu właściwości wzmacniających ciało, zaznaczano jego korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby, regulowanie ciśnienia i poziomu cholesterolu we krwi oraz działanie lecznicze w przypadku zaburzeń oddawania moczu i stanów zapalnych gruczołu krokowego.

 

Surowcem zielarskim jest ziele buzdyganka naziemnego.

Ziele buzdyganka zawiera: saponiny steroidowe, flawonoidy, śladowe ilości alkaloidów harmanu. W owocach buzdyganka występują lignamidy.

 

W tradycyjnej literaturze, buzdyganek wymieniany jest jako adaptogen. Ma właściwości ogólnie wzmacniające oraz tonizujące.

Jest ceniony przez sportowców, podnosząc wydolność organizmu i zwiększając przyrost masy mięśniowej.

Mężczyźni cenią go sobie ze względu na właściwości afrodyzjakalne i podnoszące wydolność seksualną.

Obecnie jest składnikiem wielu suplementów dla sportowców.

  

 UWAGA: Nie należy przyjmować w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie przyjmować w przypadku występowania wrzodów żołądka, jelit i wątroby. Buzdyganek wywołuje zatrucia u zwierząt.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca