Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Jarząb pospolity

Sorbus aucuparia L.

Inne nazwy:  jarząb zwyczajny, jarzębina

Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii. W Polsce pospolity na całym obszarze. Drzewo lub krzew. Dorasta do 15 m wysokości. Ma gładką i jasną korę. Roślina wieloletnia, megafanerofit. Żyje 80-100 lat. Kwiaty przedsłupne, kwitną od maja do czerwca.

Małe kulki jarzębiny zawierają przynajmniej tyle samo witaminy C, co cytryny. W ich składzie pojawiają się też inne witaminy. Są to choćby: wit. A, E, K, z grupy B oraz PP. Jarzębina zawiera spore pokłady miedzi i magnezu. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie. Na anemię także jest zalecana. Reguluje pracę układu krwionośnego. Trzeba jednak uważać, ponieważ kwiaty mają właściwości moczopędne i przeczyszczające, owoce zaś mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy, pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej, a także łagodzą podrażnienia wątroby

Warto pamietać, że owoce jarzębiny są trujące ! ale tylko surowe. Objawem zatrucia są wymioty lub biegunka, bo własnie takie działanie ma zawarty w owocach kwas parasorbowy. Rozkłada się on łatwo w czasie gotowania i suszenia.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca