Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Jemioła pospolita

Viscum album L.

Inne nazwy: jemioła biała, strzęśla

Czy wiesz, że... odgrywała ważną rolę w dawnych wierzeniach i obyczajach, jako symbol nieśmiertelnej duszy i wiecznego świata.


Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. W Polsce gatunek często spotykany.

Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela.

Odgrywała ważną rolę w dawnych wierzeniach i obyczajach, rolę taką w niektórych krajach zachowała także współcześnie. Stanowi symbol płodności, ponieważ kwitnie zimą – wtedy, gdy wszystko inne obumiera.

Zastosowanie:

Działa moczopędnie i przyspiesza przemianę materii.

Obniża ciśnienie krwi i z powodzeniem może być tosowana przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych i częstym krwawieniu z nosa.

Napar z jemioły pospolitej działa delikatnie uspokajająco, dlatego jest polecany przy menopauzie, w stanach nadmiernego pobudzenia oraz chorobach, takich jak depresja.

 

UWAGA: Jemioła pospolita w dużych ilościach jest trująca! Zjedzenie surowych owoców jemioły może doprowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowo- jelitowych. Stosowanie w celach leczniczych powinno być konsultowane z lekarzem, ze względu na bardzo silne działanie jemioły.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca