Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Kocanka piaskowa

Helichrysum arenarium

Czy wiesz, że... Kocanka piaskowa jest objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową. Powodem jest powszechne zbieranie jej z naturalnych siedliskw celach leczniczych.

 

Kocanka piaskowa jest rośliną wieloletnią, przedstawicielką gatunku Astrowatych. Kocanka występuje na terenie większości krajów Europy oraz na Syberii. W Polsce możemy spotkać ją spotkać dość powszechnie na piaszczystym podłożu, na wydmach, nieużytkach, czasami również w lasach. Kwitnie od lipca do października.

Kocanka, oprócz tego, że pięknie kwitnie – zdobiąc żółtymi kulistymi koszyczkami, posiada także cenne właściwości prozdrowotne, które doceniono już w średniowieczu. Wykorzystywana docelów leczniczych kilkaset lat temu, w tradycyjnej medycynie pozostała w użyciu do dziś. 

 

Surowcem zielarskim są kwiatostany kocanki piaskowej czyli okrągłe, intensywnie żółte koszyczki kwiatowe o charakterystycznej, suchej strukturze.

 

Kocanka zawiera: związki flawonoidowe, gorycze, izosalipurpozyd, arenol, homoarenol, karotenoidy, ftalidy, olejek, pochodne kumaryny.

Kwiaty z kocanki zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i pęcherzyka żółciowego.

W leczniczych dawkach mogą wspomóc wątrobę. Stosuje się je w przypadku niewielkich uszkodzeń tego gruczołu lub przy problemach z wytwarzaniem żółci, gdyż ma właściwości żółciopędne.

Niewielkie dawki wyciągu z kwiatów kocanki poradzą sobie także z brakiem apetytu. Dzięki swoimi składnikom, kocanka wspomoże trawienie oraz perystaltykę jelit.

Preparaty z kocanki zmniejszają stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, szczególnie błony śluzowej żołądka.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

 

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca