Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Kurkuma

Curcuma longa L.

Inne nazwy: ostryż długi, ostryż Zohary, kurkuma długa, ostryż indyjski, szafran indyjski.

Czy wiesz, że... kurkuma wykorzystywana jest w perfumiarstwie, w kompozycjach zapachowych o orientalnej nucie, oraz jako naturalny, żółty barwnik kosmetyków, tekstyliów oraz produktów spożywczych.

 

Kurkuma, czyli tak na prawdę ostryż długi, należy do roślin z rodziny Imbirowatych. Roślina ta osiąga wysokość do 1 m i rośnie w formie prostej, wzniesionej i nierozgałęzionej łodygi.

Rośnie dziko w Indiach, a przez wzgląd na swoje szerokie zastosowanie, jest uprawiana w wielu krajach o klimacie tropikalnym. 

Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych roślin przyprawowych pochodzenia azjatyckiego. Wchodzi w skład mieszanki curry.

Kurkuma zawiera w swoim składzie substancję aktywną o nazwie: kurkumina. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za jej pomarańczowy kolor i wykazuje prozdrowotne działanie. 

 

Surowcem leczniczym jest kłącze ostryżu długiego, parzone wrzątkiem, a następnie suszone.

Kłącze kurkumy zawiera: mieszanina kurkuminoidów (żółtych barwników), w tym kurkumina, desmetoksykurkumina, bis-desmesokurkumina, olejek eteryczny, skrobia, cukry, sole mineralne, kwas ferulowy. 

 

Kurkuma wykazuje działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Działa wspomagająco na miąższ wątroby i ułatwia przepływ żółci przez drogi żółciowe. Przeciwdziała powstawaniu kamieni żółciowch. 

Działa także bakteriobójczo i przeciwzapalnie.

 Kurkuma korzystnie wpływa na układ trawienny, przyspiesza metabolizm, a to przekłada się na szybszą redukcję wagi ciała.

Kurkumina jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki, są to komórki, które przyspieszają proces starzenia oraz mogą zwiększać ryzyko zachorowania na groźne choroby, w tym nowotwory.

 Ponadto zawarta w roślinie kurkumina ogranicza rozwój adpipocytów (komórki tłuszczowe), a nawet pomaga w procesie apoptozy, czyli samozniszczeniu.

 

UWAGA: Kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ ma ona wpływ na pracę macicy (działa pobudzająco), a to zwiększa ryzyko komplikacji lub nawet poronienia. Suplementów na bazie kurkumy powinny unikać również osoby cierpiące na kamicę żółciową, gdyż mogą one zwiększać ból. U cukrzyków z kolei kurkuma może znacznie obniżać poziom cukru we krwi. Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca