Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Kurkuma

Curcuma longa L.

Inne nazwy: ostryż długi, ostryż Zohary, kurkuma długa, ostryż indyjski, szafran indyjski

Rośnie dziko w Indiach, jest uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Roślina o wysokości do 1 m i prostej, wzniesionej i nierozgałęzionej łodydze.

Kurkuma zawiera w swoim składzie substancję aktywną o nazwie: kurkumina. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za jej pomarańczowy kolor i ma korzystne działanie zdrowotne. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Są to komórki, które przyspieszają proces starzenia oraz mogą zwiększać ryzyko zachorowania na groźne choroby, w tym nowotwory. Korzystnie wpływa ona na układ trawienny, przyspiesza metabolizm, a to przekłada się na szybszą redukcję wagi ciała. Ponadto zawarta w roślinie kurkumina ogranicza rozwój adpipocytów (komórki tłuszczowe), a nawet pomaga w procesie apoptozy, czyli samozniszczeniu.

Kurkumy za to nie powinny spożywać kobiety w ciąży. Ma ona bowiem wpływ na pracę macicy (działa pobudzająco), a to zwiększa ryzyko komplikacji i nawet poronienia. Suplementów na bazie kurkumy powinny unikać również osoby cierpiące na kamicę żółciową, gdyż mogą one zwiększać ból. U cukrzyków z kolei kurkuma może znacznie obniżać poziom cukru we krwi.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca