Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Moringa olejodajna

Moringa oleifera

Inne nazwy: drzewo chrzanowe

Pochodzący z północno-zachodnich Indii i Pakistanu. Odporne na suszę. Udomowione także w innych krajach Azji, w Afryce i Ameryce Południowej.

Roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, dzięki którym znalazła się w grupie superżywności (superfoods), czyli najzdrowszych produktów na świecie. Moringa zawiera dużo białka, witamin oraz składników mineralnych, jak żelazo, białko, witaminę C, witaminę A czy witaminę E i wiele innych w niezwykle wysokich dawkach. Za sprawą tego, Moringę określa się również często mianem „drzewa drugiego życia” czy też „cudownego drzewa”.

Tradycyjnie stosowano moringę jako afrodyzjak, przy zapobieganiu ciąży, dla zwiększenia produkcji mleka u karmiących, dla wzmocnienia układu odpornościowego, pomocniczo w przypadku niektórych chorób i dolegliwości. Nie wszystkie z tych zastosowań znajdują potwierdzenie w wynikach badań.

Wspomaga ono walkę z infekcjami (dzięki zawartości przeciwutleniaczy) oraz zapewnia wysoką dawkę witamin i minerałów. Wykazuje prozdrowotne właściwości w odniesieniu do zdrowia układu nerwowego i poprawy pamięci a nawet ukoi nerwy. Wspomaga ona proces odchudzania, usprawnia i wspiera perystaltykę jelit. Wspiera procesy regulujące poziom cukru we krwi. Moringę dobrze jest podawać osobom starszym, ponieważ wspomaga pracę mózgu oraz oddziałuje na układ nerwowy. Tym samym może wspierać procesy zapobiegające pojawieniu się chorób starczych (np. Alzheimera). 

Moringa swoje zastosowanie znajduje zarówno w medycynie naturalnej, kosmetyce, jak również w kuchni. Charakteryzuje się on lekko słodkawym smakiem. 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca