Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Inne
obrazek

Żołądź

Uchodzi za symbol siły i długowieczności. Medycyna ludowa od wieków ceni właściwości żołędzi, czyli owoców dębu, a także jego kory. Uznawane przede wszystkim za znakomitą karmę dla zwierząt hodowlanych (zwłaszcza świń), ale przed wiekami stanowiły jeden ze składników pożywienia naszych przodków, odpowiednik dzisiejszych ziemniaków. 

Wartości odżywcze żołędzi to przede wszystkim skrobia. Owoce dębu dostarczają również dużej dawki witamin z grupy B, zwłaszcza B6 (uczestniczy w syntezie białek i jest niezbędna do produkcji krwinek czerwonych) i B9, czyli kwasu foliowego, który dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego i uczestniczy w produkcji hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny.

Za jeden z ciekawszych zamienników tradycyjnej kawy uważa się kawę żołędziówkę. Stymuluje ona uczucie sytości, reguluje wypróżnienia i zastępuje po części smak Arabiki czy Robusty. Niektórym osobom przeszkadza mocno gorzki smak kawy żołędziowej, można go jednak zneutralizować przez dodatek mleka lub miodu do wypijanego napoju. 

Napój ten nie tylko dobrze smakuje i pięknie pachnie, lecz także dodaje energii i wzmacnia organizm. W przeciwieństwie do zwykłej kawy, dostarcza nam magnezu i jest łagodny dla żołądka. Picie żołędziówki zaleca się ciśnieniowcom, chorym na celiakię i choroby układu pokarmowego.

 

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca