Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Jasnotowate
obrazek

Hyzop lekarski

Hyssopus officinalis L

Inne nazwy: izop, Józefek

Czy wiesz, że... hyzop znany był już w starożytności. Sporządzano z niego kropidła używane do święcenia domostw. W wielu krajach uważano go za roślinę świętą, posiadającą właściwości oczyszczające, symbol spokoju i łagodzenia agresji.

 

Hyzop lekarski, to roślina wieloletnia, pochodząca z regionu śródziemnomorskiego i Azji środkowej, gdzie rośnie na wapiennych, słonecznych stokach.

Do Polski dotarł dopiero w XVI wieku, przywieziony przez benedyktynów i cystersów, którzy sadzili go w przyklasztornych ogrodach.

Uważano, że herbata z hyzopu, z dodatkiem miodu, wzmacnia żołądek i piersi. Młode, ulistnione, kwitnące pędy smażono na tłuszczu i spożywano, jako lek poprawiający trawienie. Starsze kobiety wkładały świeże gałązki hyzopu między kartki książeczek do nabożeństwa, by swym zapachem orzeźwiał je podczas modlitwy.

Zastosowanie:

Obecnie hyzop używany jest jako lek wykrztuśny, żołądkowy, przeciwpotny, ściągający i przeciwrobaczy.

W kuchni świeże lub wysuszone ziele stosowane jest jako przyprawa do sałat, surówek, mięs, zupy fasolowej i ziemniaczanej.

Olejek hyzopowy dodawany jest do likierów nadając im pikantno–gorzkawy smak.

Hyzop jest rośliną miododajną, a z uwagi na małe wymagania glebowe polecany jest do nasadzeń w ogródkach pszczelarskich, a także na rabatach i w ogródkach skalnych przez wzgląd na swoje walory ozdobne.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca