Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Jasnotowate
obrazek

Kocimiętka wielkokwiatowa

Nepeta grandiflora M.Bieb.

Czy wiesz, że... nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa. Jej zapach uwielbiają koty, ponieważ przypomina zapach kocich feromonów.

 

Kocimiętka należy do rodziny Jasnotowatych (na świecie występuje około 250 gatunków z tej rodziny). To wieloletnia bylina o mocno rozgałęzionych pędach, dorastająca do 60-90cm. Kwiaty ma białe, niebieskie, różowe lub liliowe, zebrane na szczytach łodyg w nibyokółki.

Lubi stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Dobrze znosi susze. Preferuje gleby przepuszczalne i nie ma dużych wymagań. Jej nasiona można wysiewać od wiosny do wczesnego lata, wprost do gruntu, lekko przysypując ziemią. Kwitnienie od lipca do września. Jest rośliną mrozoodporną, więc sprawdza się jako piękny element przydomowych rabatek.

 

Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele kocimiętki.

 

Liście kocimiętki zawierają: olejki eteryczne, irydoid nepetalakton, garbniki, gorycze.

 

Kocimiętka wykazuje działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne.

Działa lekko moczopędne i żółciopędne. Znajduje zastosowanie wspomagająco w leczeniu schorzeń układu pokarmowego.

Jedną z najbardziej cenionych jej właściwości jest działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Jest wykorzystywana do produkcji środków na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.

Ziele kocimiętki wykorzystuje się również w leczeniu nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Kocimiętkę można też wykorzystywać do celów kulinarnych.

⇒ Aromat kocimiętki jest tak intensywny, że często wykorzystuje się go do odstraszania niektórych owadów, np. komarów, much, karaluchów.

 

 ***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca