Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Jasnotowate
obrazek

Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifolia 'Hidcote'

Inne nazwy: l. lekarska, l. wąskolistna, l. zwykła

         Roślina wieloletnia pochodząca z regionu śródziemnomorskiego.

Znana była już w starożytności i używana głównie do aromatyzowania kąpieli, a olejek z niej pozyskiwany – do nacierania ciała w celu pozbycia się wszy. Kwiaty służyły do sporządzania wina lawendowego, które „mózg zimny i żołądek osłabły rozgrzewa, a zawroty głowy oddala”. Ocet lawendowy „serce posila, a przed mdłościami ratuje i pulsa odpędza”, służył również do zwilżania okładów. Lawendę uważano za środek pobudzający, żołądkowy, przeciwreumatyczny i antyseptyczny, używany przy neurastenii, biciu serca, paraliżu, omdleniach i drgawkach. Kwiatami lawendy wypełniano materacyki i woreczki zapachowe, które wkładano do szaf  przeciw molom, a także dodawano do kadzideł. W czasie pierwszej wojny światowej Francuzi olejkiem lawendowym leczyli źle gojące się rany.

        Obecnie kwiat lawendy stosuje się w celu pobudzenia apetytu i przyspieszenia trawienia. Kwiaty działają żółciopędnie, żółciotwórczo, uspokajająco i bakteriobójczo. Zewnętrznie zaleca się je jako dodatek do kąpieli w leczeniu chorób skóry i nerwobóli.

        W kuchni kwiatami lawendy przyprawia się pieczeń baranią, niektóre zupy, galaretki, ryby i sałatki.

        Lawenda jest rośliną miododajną i ozdobną. Nadaje się do nasadzeń w ogródkach skalnych i do formowania niskich rabat. Ścięte i zasuszone kwiatostany bardzo ładnie prezentują się w suchych bukietach.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca