Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Krwawnicowate
obrazek

Granat właściwy, granatowiec właściwy

Punica granatum L.

         Rodzimy obszar jego występowania obejmuje część obszarów Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego, ale rozprzestrzenia się gdzieniegdzie poza tymi regionami. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

        W naturze osiąga wymiary do 4/5 metrów. Najczęściej rośnie w formie wysokiego krzewu. Roślina traci na zimę drobne, podłużne o intensywnym, zielonym zabarwieniu liście, by wczesną wiosną rozpocząć sezon wegetacyjny i odbudować ulistnienie. Kwitnie intensywnie czerwonymi dużymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Owoce dojrzewają pod koniec lata. Dojrzały owoc ma kolor czerwono-zielony. Wewnątrz wypełniony jest drobnymi pestkami.
Roślina stosunkowo dobrze znosi niedociągnięcia w uprawie: lekkie przelanie lub lekkie przesuszenie. 

       Kora korzenia używana jest jako środek przeciwrobaczy (głównie w przypadku tasiemczycy).
Suszone naowocnie lub miąższ owocu są polecane w nieżytach żołądka i leczeniu biegunek. Z owoców uzyskuje się syrop – grenadynę. Naowocnie stosowana jest do garbowania skóry.

      Efekt przeciwbiegunkowy zawdzięcza wysokiej zawartości garbników. Alkaloidy silnie oddziałują na receptory nikotynowe, czego skutkiem jest porażenie mięśni tasiemca, który traci zdolność przylegania do ściany jelita i może być wydalony. Niestety alkaloidy wchłaniają się z jelita i niekorzystnie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka.

Niekontrolowane stosowanie kory może być niebezpieczne, ponieważ alkaloidy są silnie trujące.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca