Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Lipowate
obrazek

Lipa

Tilia

Czy wiesz, że... Lipy są długowiecznymi drzewami i mogą dożywać średnio 500 lat. Polska rekordzistka ma ok. 600 lat.

 

Lipa należy do rodziny Lipowatych i zasiedla umiarkowaną strefę półkuli północnej. Wyróżnia się około 20 gatunków Lipy.

Lipy są wyjątkowo pięknymi drzewami, których miododajne kwiaty swoim słodkim zapachem wabią pszczoły. Drzewa te często nasadzane są w parkach i jako drzewa alejowe. Ich drewno jest cenne, miękkie, łatwe w obróbce, stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie i do wyrobu instrumentów muzycznych. 

Drewno lipy było uznawane przez Indian Ameryki Północnej za najlepsze drewno do ługowania (procesu moczenia niektórych roślin w roztworze popiołu drzewa liściastego w celu wytrącenia szkodliwych substancji). Lipa u plemion słowiańskich uważana była za drzewo święte. 

 

Surowcem zielarskim jest suszony kwiatostan lipy wraz z podsadką.

Kwiaty lipy zawierają: flawonoidy, oljek eteryczny, związki śluzowe, triterpeny, sole mineralne.

 

Lipa ma właściwości rozgrzewające, napotne i przeciwzapalne. Napary z kwiatów lipy polecane są w wyziębieniu i chorobach przeziębieniowych. Płukanki z lipy można stosować przy bólu gardła, gdyż działają nawilżająco, odkażająco i łagodząco ból i chrypkę. Wspomagają górne drogi oddechowe i łagodzą kaszel.

Napary z lipy, dzięki właściwościom napotnym i moczopędnym sprawiają, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu.

Lipa działa moczopędnie za sprawą olejków eterycznych, które mają w swoim składzie związki działające stymulująco na pracę kanalików nerkowych. To z kolei prowadzi do zwiększonej produkcji moczu i szybszego wydalania go.

 Lipa wpływa także na prawidłowe trawienie i przyswajanie pokarmów, a także wydalanie niestrawionych resztek jedzenia z organizmu. Dzieje się tak za sprawą działania zwiększającego wydzielanie soku żołądkowego. 

Lipa jest powszechnie wykorzystywana jako składnik kosmetyków. Działa na skórę kojąco jak balsam i łagodnie regeneruje naskórek.

Okłady z naparu lipy pomagają przy zapaleniu spojówek. Zmniejszają opuchliznę i obrzęki wokół oczu oraz rozjaśniają cienie pod oczami.

Olejek eteryczny lipowy wykorzystywany jest w aromaterapii.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

  

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca