Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Mirtowate
obrazek

Ziele angielskie

Pimenta dioica L. Merr.

Inne nazwy: korzennik lekarski, pieprz goździkowy, pieprz pachnący lub pieprz angielski

Występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej oraz północnych rejonach Ameryki Południowej. Jego owoce to przyprawa znana pod nazwą ziela angielskiego.

Wiecznie zielone drzewo dorasta 10 m wysokości.  Owocem drzewa jest kulista, wielkości grochu jagoda. Niedojrzałe owoce są w kolorze zielonym, po jego dojrzeniu nabierają barwy szkarłatnej. Suszone jagody przybierają kolor żółtobrązowy. Suszone owoce zawierają m.in. olejek eteryczny nadający nasionom palący, korzenny smak.

Roślina przyprawowa. Jest jedną z podstawowych przypraw na Karaibach i ważnym towarem eksportowym tego rejonu. Owoce korzennika lekarskiego występują w handlu pod nazwą ziela angielskiego lub „pieprzu angielskiego”.

Intensywny, korzenny aromat ziele angielskie zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który zawiera m. in. eukaliptol, cukry, katechiny, kwas jabłkowy, garbniki oraz żywicę. Za sprawą tego olejku nad plantacjami, na których uprawia się drzewa pimentowe unosi się bardzo intensywny korzenny aromat.

Ziele angielskie poprawi trawienie, przegoni wirusy, wzmoże potencję i ukoi zszargane nerwy. Pobudza czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego. Leczy niestrawność, wszelkie bóle i kurcze jelit, hamuje nadmierną fermentację, jest bardzo dobrym lekiem na problemy z trzustką. Pomoże również przy biegunkach, wymiotach, zaparciach, wzdęciach. Ziele angielskie należy do silnych przeciwutleniaczy. Neutralizuje wolne rodniki ale i zapobiega psuciu się żywności – jest naturalnym konserwantem. Jest również doskonałym środkiem do higieny jamy ustnej chroni zęby i dziąsła przed bakteriami i procesami zapalnymi.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca