Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Ogórecznikowate
obrazek

Żmijowiec zwyczajny

Echium vulgare L.

W Polsce jest pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Roślina dwuletnia, rosnąca na wysokości 25-100 cm. Kwitnie od czerwca do października.

Kwiaty początkowo purpurowo-różowe, później niebieszczejące; czasami trafiają się okazy z białymi kwiatami.

Swoją nazwę zawdzięcza wystającym z korony pręcikom, przypominającym język żmii, oraz temu, że w przeszłości używany był przeciw ukąszeniom żmii. Roślina trująca i lecznicza.

Bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Najlepiej prezentuje się na mieszanych rabatach kwiatowych. Dawniej używany był jako trutka na szczury.


Z nasion wytłaczano dawniej olej oraz był stosowany w leczeniu padaczki, a także w lecznictwie ludowym jako środek przeciwbólowy. Żmijowiec znosi bóle migrenowe, nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Działa uspokajająco, antydepresyjnie, wyciszająco i przeciwkaszlowo. Nadaje do kuracji w stanach rozdrażnienia, lęku, niepokoju, przy długotrwałej depresji, przemęczeniu, nieprzyjemnym potoku myślowym, histerii i wyrzutach gniewu.

Zewnętrznie można stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej, wyprysków mokrych, trudno gojących się ran, liszaji. Zarówno wewnętrznie i zewnętrznie działa przeciwbólowo, stąd nadaje się do okładania bolesnych stłuczeń lub ukąszeń różnego typu. Związki aktywne żmijowca nie tylko uśmierzą ból powstały po ukąszeniu owada, ale też przyśpieszą zniesienie opuchlizny, obrzęku i regenerację skóry.

Nie można jednak stosować żmijowca często ! Przy długotrwałym stosowaniu mogą poważnie uszkodzić wątrobę i doprowadzić nawet do zespołu niewydolności zatokowej (choroba zarostowa żył wątrobowych). Sporadyczne używanie surowca w razie potrzeby będzie natomiast bezpieczne.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca