Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Pałkowate
obrazek

Pałka szerokolistna

Typha latifolia L.

Inne nazwy: rogoża

        Występuje w całej Polsce, w rowach i nad brzegami wód.

     Surowcem leczniczym jest cała roślina. Liście mają właściwości moczopędne, zamoczone w oleju stosowane były jako okład na rany. Pyłek jest ściągający, moczopędny, hemostatyczne, uspokajający. Jest wewnętrznie stosowany w leczeniu kamieni nerkowych, krwawieniach, bolesnych miesiączkach, bólach poporodowych, wrzodach i raka układu limfatycznego. Wywarem z łodyg leczy się krztusiec. Korzenie wykazują działanie moczopędne, stosuje się je jako okład na rany, skaleczenia, czyraki, owrzodzenia. Kwiaty zaś stosowane są w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń, w tym bólu brzucha, braku miesiączki, trudnościach w oddawaniu moczu, zapaleniu pęcherza moczowego.

    Cała roślina jest jadalna. Młode, soczyste pędy nadają się do spożycia - gotuje się je jak szparagi lub w zupie. Można je też jeść na surowo. Najlepsze są wiosną - im wcześniej tym lepiej - mają wtedy najwięcej łatwego do pogryzienia rdzenia. Najlepiej smakują ugotowane w lekko osolonej wodzie. Kłącza zawierają skrobię, cukier i białko - zbiera się je od jesieni do wiosny - kiedy mają najwięcej składników odżywczych. Można je piec, gotować i dusić. Jedyny problem polega na tym, że zawierają dużo włókien, które trudno pogryźć.

    Liście i łodygi mają również wiele innych zastosowań. Używane są do produkcji papieru, mogą być wplecione w maty, krzesła, kapelusze, itp. Włosy z owoców były wykorzystywane kiedyś jako wsypy do poduszek.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca