Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Pierwiosnkowate
obrazek

Tojeść rozesana

Lysimachia nummularia L.

Inne nazwy: pieniężnik, tojeść pieniążek

          Roślina wieloletnia występująca na większości obszaru Europy oraz w zachodniej Azji i na Kaukazie. W Polsce pospolita, spotykana na obszarze całego kraju, najczęściej na niżu i w niższych piętrach górskich. Najczęściej można ją spotkać nad brzegiem wód, w olszynach, w mokrych zaroślach, na wilgotnych polach.

          W lecznictwie stosowane jest suszone ziele, czasem podawane w postaci proszku. Tojeść wykazuje działanie ściągające, odkażające, przeciwbiegunkowe i przeciwreumatyczne. Preparaty stosowane są przy leczeniu szkorbutu, krwawieniach wewnętrznych, biegunkach, reumatyzmie i gruźlicy. Napar z tojeści rozesłanej zmieszany z naparem z rumianku stosowany jest do leczenia trudno gojących się ran. Wyciągi z ziela są składnikiem szamponów i toników do pielęgnacji skóry.
Tojeść ma zastosowanie także jako roślina ozdobna do obsadzania oczek wodnych. Jest także dobrą rośliną okrywową i nadaje się do ogrodów skalnych. Niektóre odmiany są uprawiane w doniczkach jako rośliny pokojowe (pędy zwisają wówczas z doniczki). Szczególnie często uprawiana jest odmiana 'Aurea' o intensywnie żółtych liściach.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca