Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Piwoniowate
obrazek

Piwonia odmienna

Paeonia anomala L.

      Piwonia odmienna to gatunek zielnej wieloletniej piwonii. Gatunek występuje w strefie między północnoeuropejską Rosją a północną Mongolią.

      Uprawiane są formy podwójnie kwieciste . Piwonia odmienna uprawiana była w ogrodach botanicznych, ale obecnie staje się dostępny dla ogrodników jako roślina ozdobna. Łatwo rośnie i preferuje obojętną lub lekko zasadową, głęboką, bogatą glebę, ale także radzi sobie z wapnem. Rośliny nie tolerują podmokłych lub bardzo suchych gleb. Na glebach piaszczystych rośliny zwykle produkują więcej liści i mniej kwiatów. 

      Rośliny mają dobrą wartość ozdobną i mogą przetrwać w ogrodach przez co najmniej 50 lat. Ta piwonia hamuje wzrost sąsiadujących roślin, w szczególności roślin strączkowych. Wszystkie piwonie nie lubią zakłóceń swoich korzeni i potrzebują czasu, aby odzyskać po przesadzeniu lub podzieleniu. 

     W Mongolii owoce i korzenie Paeonia anomala są stosowane w leczeniu dolnych bólów brzucha, niestrawności, chorób nerek, moczenia nocnego, krwawień , krzepliwości krwi, wyczerpania i chorób układu oddechowego w tradycyjnej medycynie. Wyciąg z owoców chroni przed stresem oksydacyjnym , przez wychwytywanie wolnych rodników , wyższe stężenia glutationu w komórkach i hamowanie uszkodzeń DNA.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca