Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Różowate
obrazek

Pigwa pospolita

Cydonia oblonga Mill.

     Roślina wieloletnia pochodząca z obszarów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, południowo-wschodniej Arabii, Azji Mniejszej. Rozprzestrzeniła się również w innych regionach.

    Owoce pigwy nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i bardzo kwaśne (nazywane bywają nawet polską cytryną). Są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, konfitur oraz kompotów. Doskonale nadają się na domieszkę do przetworów z owoców o mdłym lub słabo wyraźnym smaku, dobrze smakują w połączeniu z jabłkami. Dzięki dużej zawartości pektyn służą również do żelowania przetworów z owoców o niskiej zawartości pektyn.

    Alkoholowe nalewki z owoców pigwy korzystnie wpływają na pracę serca i obniżają ciśnienie krwi, osłabiają skurcze jelit i pobudzają trawienie. Wyciąg ze świeżych owoców w Rosji był używany do leczenia niedokrwistości. Śluz powstający podczas moczenia nasion pigwy w medycynie ludowej był wykorzystywany przy kaszlu i stanach zapalnych dróg oddechowych. Na Zakaukaziu śluz ten wykorzystywano zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry.

    Pigwa jest uprawiana jako roślina ozdobna  ze względu na swoje ładne owoce. Ozdobna jest także podczas kwitnienia. Sadzona jest w ogródkach przydomowych i w parkach. Wykorzystywana bywa do formowania bonsai.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca