Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Różowate
obrazek

Rzepik pospolity

Agrimonia eupatoria

Inne nazwy: parzydło, ziele wątrobowe, świeckie ziele, jabłecznik

 

Czy wiesz, że... rzepik stosowany jest na naszych ziemiach od dawien dawna. Jego ślady odnaleziono podczas badań archeologicznych w starożytnej osadzie w Biskupinie, której historia sięga ok. 748 w p.n.e


Bylina z rodziny Różowatych, występująca w Europie Północnej i Środkowej, w umiarkowanym klimacie Azji i Ameryce Północnej.

Roślina ta jest pospolita w całej Polsce. Występuje na przydrożach, zboczach, łąkach, pastwiskach i miedzach, od nizin po pogórze. 

Rzepik osiąga wysokość 50-200 cm. Wyróżnia się grubymi kłączami, pierzastymi liśćmi oraz licznymi żółtymi kwiatami o delikatnym zapachu.

 

Surowcem zielarskim jest ziele rzepiku, do czasu rozkwitu.

Ziele rzepiku zawiera: garbniki, kwasy fenolowe, katechiny, flawonoidy, triterpeny, śladowe ilości olejków eterycznych, witaminy B, K, PP, procyjanidy, związki mineralne bogate w krzemionkę.

 

Ziele rzepiku tradycyjnie wykorzystywano w celu regulowania pracy wątroby oraz żółciopędnie - brak współczesnych badań potwierdzających tę funkcjonalność.

Dzięki zawartości garbników wykazuje działanie ściągające i przeciwbiegunkowe.

Wpływa korzystnie na trawienie zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, niweluje wzdęcia, bóle w nadbrzuszu, a także wspomaga apetyt.

 Wspomaga regenerację błon śluzowych. 

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i moczopędnym, ziele rzepiku można stosować  w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego. 

Wykazuje działanie przeciwwirusowe i regulujące poziom cukru we krwi.

Zewnętrznie stosuje się go do okładów na uszkodzoną skórę, owrzodzenia i żylaki oraz jako płukankę do podrażnionej jamy ustnej i do irygacji pochwy przy upławach. 

 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca