Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Rutowate
obrazek

Ruta zwyczajna

Ruta graveolens L.

Inne nazwy: rutka

   Roślina wieloletnia pochodząca z Europy Południowej.

Ruta znana była już w starożytności jako lek, przyprawa i roślina obrzędowa. Ze względu na silny, ostry zapach używano jej do wicia wieńców dla zmarłych. Szczególnie ceniona była przez Rzymian jako składnik „moretum” – potrawy wiejskiej z sera, cebuli, czosnku, pietruszki i ruty. Rzymianie zaprawiali nią też wino.

   W średniowieczu łączono z nią wiele przesądów i zabobonów np. w Anglii w wieku XIII wierzono, że jedynie łasica, nakarmiona rutą, pokonać może groźnego, mitycznego bazyliszka.

   W Polsce od wczesnego średniowiecza ruta była rośliną związaną z ceremonią zaślubin, ze względu na przypisywane jej właściwości afrodyzjaku. Wito z niej wianek dla panny młodej. Związane z tą rośliną powiedzenie „siać rutkę”, oznacza życie w staropanieństwie.

   Obecnie w używa się liści ruty w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia, zbyt dużej przepuszczalności naczyń krwionośnych i bielactwie.

   Osoby o jasnej karnacji nie powinny dotykać ruty w dni słoneczne, ponieważ roślina ta działać może fotouczulająco i wywoływać poparzenia.

   Świeże lub wysuszone i sproszkowane liście używane są jako przyprawa kuchenna do ryb, serów, dziczyzny, koktajli, wina i octu ziołowego.

   Ruta jest rośliną miododajną, chętnie oblatywaną przez pszczoły. Można ją sadzić w miejscach suchych, np. na skalniakach.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca