Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Selerowate
obrazek

Koper włoski

Foeniculum vulgare Mill.

Inne nazwy: fenkuł włoski, fenkuł, koper słodki, koper lekarski, koper-anyżek, fankuł, fankiel, fenkel, osładziec, świniak

 

Czy wiesz, że... Koper włoski, inaczej fenkuł, ma również przepyszną bulwę jadalną, którą można wykorzystać do przygotowania zdrowej zupy czy surówki.

 

Koper włoski jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny Selerowatych, pochodzącą z rejonu Morza śródziemnego. Uprawia się go w wielu krajach strefy klimatu umiarkowanego.

Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, znanych w medycynie chińskiej, staroegipskiej, greckiej, rzymskiej i arabskiej. Zaliczany jest do siedmiu roślin świętych, stosowany był w chorobach przewodu pokarmowego. Grecy i Rzymianie uważali go za lek poprawiający wzrok. W średniowieczu stosowany był jako afrodyzjak.

W medycynie ludowej wywar ze sproszkowanych owoców uważano za środek ogólnie wzmacniający, służący do przemywania oczu i nacierania głowy na porost włosów. Koper włoski stosowano również przy katarze żołądka i jako środek moczopędny oraz regulujący miesiączkowanie.

 

Surowcem zielarskim są dojrzałe, suszone owoce kopru włoskiego.

Owoce kopru włoskiego zawierają: olejki eteryczne, flawonoidy, stigmasterol, cukry, kwasy fenolowe.

 

Owoc kopru używany jest jako lek wykrztuśny.

 Działa rozkurczowo, wiatropędnie i pobudza trawienie.

 Wykorzystywany jest w herbatkach i suplementach dla karmiących matek przez wzgląd na właściwości mlekopędne - obecnie coraz częściej podważa się faktyczne występowanie tego działania.

 Obok rumianku jest najczęściej stosowanym ziołem u niemowląt - przeciwdziałającym wzdęciom oraz kolkom. Przez wzgląd na zawartość estragolu, zaleca się uważne stosowanie. Nadmiar tej substancji w organizmie dziecka może wpłynąć na podwyższenie w jego krwi stężenia estrogenów.

Koper włoski ma szerokie zastosowanie jako przyprawa kuchenna. Młode liście dodaje się do dań z ryb, zup i masła. Sproszkowanymi owocami przyprawia się potrawy z ryżu, kukurydzy, drób, baraninę i dziczyznę. Owoce dodaje się również do kiszenia kapusty i ogórków oraz do marynat, a także do pierników.

Koper włoski jest dobrym pożytkiem pszczelim. Dawniej zielem kopru nacierano wnętrza nowych uli, by zwabić do nich roje pszczele.

Słoma koprowa jest często dodawana do pasz by zwiękyćmleczność bydła.

 

UWAGA: Kopru włoskiego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży oraz u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Olejek z kopru włoskiego może wykazywać silnie toksyczne działanie. Zastosowany wewnętrzenie może powodować odurzenie, drgawki, podrażnienie błon śluzowych żołądka i jelit.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca