Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Sosnowate
obrazek

Sosna zwyczajna

Pinus sylvestris L.

Inne nazwy: sosna pospolita, choina.

Czy wiesz, że... najstarsza w Polsce sosna to Sosna Waligóra rosnąca w obrębie Nadleśnictwa Sulechów - ma 160 lat, 527 cm obwodu i 23 m wysokości. Sosna Waligóra jest objęta ochroną i uznana za pomnik przyrody.


Sosna zwyczajna to drzewo jednopienne, wiatropylne, z rodziny Sosnowatych. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce jest najpospolitszym drzewem leśnym.

Drewno sosny zwyczajnej jest żywiczne, miękkie lecz trwałe, cenne jako budulec i materiał na stolarkę, surowiec do wyrobu celulozy i na opał.

Cenną żywicę sosnową otrzymuje się przez nacinanie drzew rosnących, korzenie zaś są surowcem do wyrobu smoły, terpentyny i kalafonii.


Surowcem zielarskim sosny zwyczajnej są:
pączki sosny. W lecznictwie stosowane są również młode pędy, igły sosnowe, kora, dziegieć brzozowy, olejek terpentynowy oraz olejek eteryczny sosnowy.

Podstawowe substancje czynne: Pączki i pędy zawierają 0,4% olejku w którego skład wchodzą alfa- i beta-pinen, limonen, borneol oraz diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, związki gorzkie, substancje woskowe, witaminę C, sole mineralne i cukry.


Wyciągi z pączków sosnowych oraz z młodych pędów mają działanie wykrztuśne i odkażające, pomocne w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Działają lekko moczopędnie.

Wyciągi z kory sosnowej są składnikami preparatów o działaniu ściągającym i przeciwbiegunkowym.

  Olejek sosnowy, stosowany w aromaterapii, działa wykrztuśnie, bakteriobójczo i rozkurczająco.

 Olejek sosnowy, jako składnik maści, działa miejscowo rozgrzewająco i łagodząco w bólach reumatycznych. 

Olejek terpentynowy, do zastosowania wyłącznie zewnętrznego, łagodnie rozgrzewa i rumieni skórę zwiększając krążenie podskórne oraz działa odkażająco.

Kalafonia sosnowa wykorzystywana jest do produkcji plastrów, poprawiając ich przyczepność do skóry, a także jako dodatek do wyrobu mydeł. Ma również zastosowanie w spawalnictwie oraz jako smarowidło do smyczków, zwiększające podczas gry ich przyczepność do strun instrumentów. Kalafonia sosnowa również wykazuje działanie bakteriobójcze.

Dziegieć sosnowy działa odkażająco i przeciwgrzybiczo i jest składnikiem maści przeciwświerzbowej.

Olejek terpentynowy znajduje zastosowanie w kosmetyce, np. w szamponach do włosów. Olejek sosnowy wykorzystywany jest w produkcji odświeżaczy powietrza, mydeł, płynów i innych produktów do kąpieli.

Pączki sosny mogą również stanowić smaczny dodatek do ziołowych herbatek, a także dodatek do alkoholi, wytrawnych dań i deserów.

 

UWAGA: Olejek sosnowy powoduje podrażnienia skóry i błon śluzowych oraz zwiększenie skurczów oskrzelowych. Olejek terpentynowy, przy niewłaściwym zastosowaniu, może powodować zatrucia, uszkodzenia nerek, pobudzenie układu nerwowego i zwiększenie ciśnienia krwi. Olejku terpentynowego nie należy stosować u dzieci. Olejki i wyciągi z sosny mogą powodować silne alergie. 

 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca