Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Stopowcowate
obrazek

Stopkowiec himalajski

Podophyllum hexandrum Royle

Byliną, która pochodzi z Azji. Rośnie w Himalajach na wysokosci 2000 - 3500 metrów n.p.m. na wilgotnych, bogatych w próchnicę glebach na skraju lasów, w półcieniu lub w cieniu.

Do ogrodów trafił dzięki swemu dekoracyjnemu wyglądowi. Roślina wychodząca z ziemi ma liście zwinięte przy łodydze i skierowane w dół. Młode egzemplarze wytwarzają tylko jeden liść, rośliny starsze mają ich dwa lub trzy. Liście rozwijając się przybierają kształt parasola, dodatkowo są na nich brązowe przebarwienia, które później zanikają. Na każdej łodydze jest tylko jeden kwiat - bardzo delikatne i ładne są biało-różowe z żółtymi pylnikami. Kwitną dość krotko na przełomie maja i czerwca, a po zapyleniu płatki odpadają. Osobliwe są także owoce stopowca - wielkości jajka, intensywnie czerwone, pojedynczo pozawieszane pod liśćmi. Stopowiec rozrasta się dość wolno jest natomiast długowieczny.

Preferuje gleby wilgotne lekko kwaśne i stanowisko w półcieniu lub cieniu, nie toleruje suszy.

Za wyjątkiem owoców, roślina jest toksyczna. Po nadepnięciu na liście roztacza się dość nieprzyjemny zapach, który to sygnalizuje. W swoim naturalnym środowisku traktowana jest jako zioło, gdyż po odpowiednim przetworzeniu posiada właściwości lecznicze. Ostatnie badania wskazują, że związki zawarte w korzeniu mają działanie antynowotworowe, z tego też względu stopowiec jest rośliną zagrożoną.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca