Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Trędownikowate
obrazek

Dziewanna rdzawa

Verbascum blattaria L.

    Verbascum blattaria , czyli ćma dziewanna ,  jest kwitnącym dwuletnim chwastem . Roślina pochodząca z Europy i Afryki Północnej, naturalizowany w Stanach Zjednoczonych i większości Kanady od czasu jego wprowadzenia. 

Kwiaty dziewanny są produkowane w drugim roku wzrostu i znajdują się w luźnych skupiskach w pobliżu wierzchołka kwitnącej łodygi. Każdy kwiat jest dołączony indywidualnie do łodygi kwitnienia za pomocą szypułki. Kwiaty dziewanny składają się z pięciu płatków i pięciu prętów pylnikowych. Kwiaty mogą być żółte lub białe i zazwyczaj mają lekko purpurowy odcień. Pręciki kwiatu mają kolor pomarańczowy i są pokryte purpurowymi włosami, przypominającymi ćmy.  Kwiaty dziewanny kwitną od czerwca do października drugiego roku. 

  Każda roślina produkuje ponad 1000 kapsułek owocowych. Owoce dziewanny rozwijają się, dojrzewają i opadają z rośliny w drugim roku wzrostu. W niektórych regionach świata wiadomo, że zięby pochłaniają i rozprowadzają nasiona.

Chociaż ma wiele siedlisk, dziewanny występuje zwykle na otwartych polach, takich jak pastwiska i łąki.  Można go również znaleźć w otwartym lesie. Dziewanna rdzawa preferuje gleby bogate, ale toleruje gleby suche, piaszczyste, a nawet żwirowe.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca