Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wiązowate
obrazek

Brzostownica japońska

Zelkova serrata (Thunb.) Makino

Drzewo pochodzące z Chin, Korei i Japonii – gdzie w korzystnych warunkach dorasta do 30 m wysokości. W Polsce drzewo osiąga niewielkie rozmiary. Dorasta maksymalnie do 5 – 8 m wysokości. Brzostownica ma piękny pokrój. Pień jest niski, pokryty srebrzystą, gładką korą podobną do kory buka. Z pnia wyrastają liczne, proste konary, które rozgałęziają się licznie na grobne gałązki. Pędy są cienkie, nagie. Cała korona jest jajowata, prawie kulista. Brzostownica japońska ma interesujące liście. W zarysie są jajowate 5 – 15 cm długie, z kilkumilimetrowymi ząbkami na brzegu. Barwa liści jest żywa, zielona, zaś jesienią staje się żółta, złocista lub pomarańczowa. Roślina wiatropylna, jednopienna, kwitnąca wiosną. Owocem jest pestkowiec („wisieńka”) o średnicy około 5 mm.

Roślina wrażliwa na mrozy w młodości, z czasem w pełni mrozoodporna (-26 °C). Lubi gleby próchniczne, żyzne, głębokie i ciepłe. Najlepiej udaje się w dolinach rzecznych. Świetnie sprawdza się w Polsce Zachodniej np. w wielkopolskim Kórniku. Dobrze znosi warunki miejskie. Brzostownica japońska świetnie zastępuje wiązy, a ponadto ma bardziej dekoracyjne liście. Jest wytrzymała na holenderską chorobę wiązów. Polecana jest jako drzewo alejowe, parkowe, miejskie oraz jako soliter. W prywatnych ogrodach może zastępować orzecha włoskiego, w cieniu którego urządza się altankę grila etc.

Brzostownica japońska wytwarza mocne i bardzo trwałe drzewo. W Japonii stosowana jest do produkcji tradycyjnych mebli tansu, czyli komód na ubrania, z grubymi metalowymi elementami. Tradycyjne japońskie świątynie także są wykonane z ich drewna. W Stanach Zjednoczonych brzostownicę sadzi się jako zamiennik wiązu amerykańskiego.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca