Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wiechlinowate
obrazek

Chwastnica jednostronna

Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv.

Zwyczajowo nazywana bywa prosem jednostronnym, kurzym prosem.

 Roślina jednoroczna. W Polsce jest gatunkiem obcego pochodzenia. Rośnie na przydrożach, brzegach wód, w ogrodach i na polach uprawnych. Zachwaszcza głównie kukurydzę i rośliny okopowe. Dawniej ziarniaki tej rośliny z naturalnych stanowisk zbierano na pokarm.

Chwastnica jednostronna do rozwoju potrzebuje ciepła, dlatego jej nasiona kiełkują dopiero pod koniec wiosny lub na początku lata. Późne rozpoczęcie wegetacji wcale jej jednak nie przeszkadza, gdyż w sprzyjających warunkach rozrasta się i rozwija bardzo szybko, w krótkim czasie stając się groźnym chwastem w upraw roślinnych. Największa szkodliwość chwastnicy polega głównie na ogromnym zapotrzebowaniu rośliny na składniki pokarmowe (w tym przede wszystkim azot), które bardzo sprawnie pobiera z podłoża, pozbawiając inne rośliny dużej części substancji odżywczych.

 Nasiona zachowują zdolność kiełkowania nawet przez kilka lat, a jedna roślina może wytworzyć ich od 200 do ponad tysiąca. W odpowiednich warunkach (ciepło i wilgotno), ziarniaki kiełkują nawet wtedy, gdy są przykryte 10-cio centymetrową warstwą gleby.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca