Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wielosiłowate
obrazek

Wielosił błękitny

Polemonium caeruleum L.

        Występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce występuje na  rozproszonych  stanowiskach,  głównie na niżu: na Pomorzu  Zachodnim i    Wschodnim, Podlasiu, na Lubelszczyźnie i w Puszczy Białowieskiej. 

         Występuje tylko na wilgotnych siedliskach. Kwiaty są przedprątne i zapylane przez błonkówki, lub samopylne. Kwitną od czerwca do sierpnia. Roślina miododajna.

         Roślina objęta ochroną gatunkową. Liczba stanowisk zmniejsza się z powodu melioracji terenów. Wzięta pod ochronę gatunkową od 1983 r. Wg Polskiej Czerwonej Księgi Roślin - gatunek narażony na wymarcie.

         Uprawiany jako roślina ozdobna i roślina lecznicza. Po raz pierwszy został wprowadzony do uprawy w Bułgarii i na terenie byłego ZSRR.

         Kłącze i korzenie zawierają trójterpenowe saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, żywice, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę.

         Roślina ma działanie wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, przyspieszające jej krzepnięcie, a także zmniejszające poziom cholesterolu. W postaci wywarów, naparów, nalewek używany jest do leczenia schorzeń dróg oddechowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy drgawkach, nerwicach, padaczce. Stwierdzono, że bardzo pomaga przy zmęczeniu wiosennym, apatiach, astenii i zwiększa odporność na choroby. W celu uniknięcia drażniącego na układ pokarmowy działania saponin, spożywa się go po jedzeniu. Preparaty wielosiłu mogą bezpiecznie być stosowane przez długi czas.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca