Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wiesiołkowate
obrazek

Wierzbownica drobnokwiatowa

Epilobium parviflorum Schreb

Czy wiesz, że... wierzbownicę drobnokwiatową łatwo można pomylić z wierzbówką kiprzycą. Zanim postanowisz ją zerwać, upewnij się, że to właśnie jej szukałeś. 

 

Bylina z rodziny wiesiołkowatych, występująca w Europie, w zachodniej i środkowej Azji, zawleczona do Ameryki Północnej.

Gatunek ten jest bardzo zmienny i posiada kilka odmian. W Polsce występuje pospolicie na brzegach rzek, stawów i podmokłych rowów.

Rośnie dziko i zbierana jest ze stanu naturalnego w Europie Środkowej i Wschodniej.


Surowcem zielarskim jest ziele wierzbownicy zebrane w okresie kwitnienia.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej zawiera: flawonoidy, fitosterole, glikozydy sitosterolu oraz pochodne kwasu galusowego.

 

Wyciągi z ziela hamują tworzenie się prostaglandyn, co odpowiada za jej działanie przeciwzapalne. 

 Ziele wierzbownicy stosowane jest w początkowych stadiach przerostu gruczołu krokowego.

Wierzbownica drobnokwiatowa jest także stosowana w przypadku chorób, których źródłem jest rozchwianie równowagi hormonalnej ustroju. Zwalnia proces postępowania dolegliwości takich jak zaburzenia w oddawaniu moczu, odruchy bólowe, przekrwienia gruczołu krokowego, wstrzymanie jego rozrostu oraz zmniejszenie odczynu zapalnego.

Wyciągi z ziela wykazują miejscowe działanie przeciwzapalne. 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca