Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wrzosowate
obrazek

Bagno zwyczajne

Ledum palustre L.

Inne nazwy: bagno pospolite, bagniak, świńskie bagno, bahun, bachulnik, dziki rozmaryn, rozmaryn leśny.

 

Czy wiesz, że... bagno zwyczajne jest znakomitym, naturalnym sposobem na mole odzieżowe oraz inne owady. 


Bagno zwyczajne jest krzewem z rodziny wrzosowatych, występującym w północnej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. 

W Polsce rośnie na wysokich torfowiskach w mokrych lasach sosnowych i kwaśnych borach bagiennych, w miejscach zacienionych lub w półcieniu. Bagno objęte jest całkowitą ochroną gatunkową.

Jako roślina Północy, bagno nie było znane antycznym kulturom śródziemnomorskim. Pierwsze wzmianki o tym gatunku znaleźć można w Duńskiej Księdze z XII wieku.

Lekarz Matthiolus, w XVI wieku zalecał bagno przeciw molom i prusakom. W 1775 roku Karol Linneusz ogłosił rozprawę o leczniczych właściwościach bagna.

W lecznictwie ludowym ziele bagna stosowane było jako środek wykrztuśny, w ostrych i przewlekłych zapaleniach górnych dróg oddechowych, w nieżycie oskrzeli i astmie.

Używane było również jako środek rozkurczowy w schorzeniach przewodu pokarmowego. Napar z ziela stosowano do płukania w chorobach jamy ustnej i na ból zębów. Na wsi zielem bagna okadzano pomieszczenia w celu pozbycia się owadów.

 

Surowcem zielarskim jest ziele bagna zwyczajnego.

Ziele bagna zwyczajnego zawiera: olejek eteryczny (w tym toksyczny ledol i palustrol), garbniki.

 

 Ziele bagna nie jest stosowane wewnętrznie ze względu na obecność w olejku eterycznym ledolu i palustrolu. Ledol jest substancją toksyczną wywołującą wymioty, może być przyczyną powstania wrzodów żołądka i jelit. Może również oddziaływać niekorzystnie na układ moczowo–płciowy i oddechowy.

Bagno stosowane jest w homeopatii do leczenia artretyzmu, reumatyzmu, dny moczanowej, zapalenia oskrzeli i chorób skóry.

Do dziś rozkłada się gałązki bagna w szafach przeciw molom, a odwarem z ziela spryskuje się miejsca nawiedzane przez niechciane owady.

 

UWAGA: Ziele bagna jest rośliną trującą! Stosowanie olejku eterycznego może wywoływać podrażnienia przewodu pokarmowego, pobudzenie oraz stany odurzenia.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca