Podlaski Ogród Botaniczny

Instagram YouTube
pl en
Gatunki roślin
Wrzosowate
obrazek

Wrzos pospolity

Calluna vulgaris (L.) Hull

Inne nazwy: wrzos zwyczajny

            Krzewinka lub krzew występujący w całej Europie, Azji Mniejszej, południowo-zachodniej Afryce, zachodniej Syberii, na wschodzie Ameryki Północnej; w Polsce na niżu i w niższych partiach górskich, w suchych lasach sosnowych i brzozowych jako poszycie na wyrębach i piaszczystych nieużytkach.

           Wrzos stosowany jako roślina lecznicza był już w średniowieczu. W lecznictwie ludowym używano go głównie jako środka uspokajającego przy bezsenności.

           Obecnie kwiat i ziele wrzosu używane są przede wszystkim jako lek moczopędny, przeciwzapalny i dezynfekujący drogi moczowe, w zapaleniu pęcherza, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej i pęcherzowej. Ponadto jako łagodny środek przeciwbiegunkowy, w nieżytach przewodu pokarmowego i jako środek uspokajający w stanach pobudzenia nerwowego i bezsenności. Surowce zwiększają również wydzielanie soków trawiennych. Wrzos najczęściej stosowany jest w mieszankach z innymi surowcami o podobnym działaniu.

           Wrzos jest cenną rośliną miododajną. Jego wydajność miodowa określana jest na 50 – 120kg z ha. Miód wrzosowy jest jednym z najlepszych miodów nektarowych, jako jedyny ma konsystencję galaretowatą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca