Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wrzosowate
obrazek

Wrzos pospolity

Calluna vulgaris (L.) Hull

Inne nazwy: wrzos zwyczajny

 

Czy wiesz, że... dawniej, obserwując kwitnące wrzosy, przepowiadano, jak surowa będzie zima. Gdy kwitły intensywnie, oznaczało to zimę bardzo mroźną. Jeśli kwiatów nie było dużo, zbliżająca się zima miała być lekka.


Krzewinka lub krzew z rodziny wrzosowatych, występujący w całej Europie, Azji Mniejszej, południowo-zachodniej Afryce, zachodniej Syberii i na wschodzie Ameryki Północnej.

W Polsce występuje na niżu i w niższych partiach górskich, w suchych lasach sosnowych i brzozowych, jako poszycie na wyrębach i piaszczystych nieużytkach.

Wrzos stosowany był stosowany jako roślina lecznicza już w średniowieczu. W lecznictwie ludowym używano go głównie jako środka uspokajającego oraz przy bezsenności.

 

Surowcem zielarskim jest kwiat, rzadziej ziele wrzosu pospolitego, zebrane w początkowym okresie kwitnienia.

Kwiat i ziele wrzosu pospolitego zawierają: flawonoidy, procyjanidyny, garbniki, glikozydy fenolowe, fenolokwasy, olejek eteryczny, związki mineralne (głównie krzemionka i potas).

 

Kwiat i ziele wrzosu, tradycyjnie, używane są przede wszystkim jako środek lekko moczopędny (ze względu na obecność flawonoidów), przeciwzapalny i dezynfekujący drogi moczowe, w zapaleniu pęcherza, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej i pęcherzowej.

 Stosowany jest jako łagodny środek przeciwbiegunkowy i rozkurczowy w nieżytach przewodu pokarmowego, łagodząc jego stany zapalne i hamując rozwój flory bakteryjnej.

Wyciągi z kwiatu wrzosu pospolitego usprawniają trawienie i zwiększają łaknienie. 

 Wyciągi z wrzosu pospolitego wykorzystywane są środek uspokajający w stanach pobudzenia nerwowego i bezsenności.

Surowce zwiększają wydzielanie soków trawiennych. W tym celu wrzos najczęściej stosowany jest w mieszankach z innymi surowcami o podobnym działaniu.

 Jest cenną rośliną miododajną. Jego wydajność miodowa określana jest na 50–120 kg z ha. Miód wrzosowy jest jednym z najlepszych miodów nektarowych. Jako jedyny ma specyficzną, galaretowatą konsystencję.

 

Obecnie nie potwierdzono badaniami laboratoryjnymi skuteczności wyciągów z wrzosu pospolitego.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca