Por
Allium ampeloprasum L.
Czy wiesz, że… z pociętego na plasterki pora, tak samo jak z cebuli, przygotowuje się bardzo skuteczny syrop wspierający układ oddechowy. |
Por pochodzi z terenów Azji Mniejszej. Spożywano go już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na tereny Polski sprowadzony został w średniowieczu, przez królową Bonę. Początkowo uważany za pokarm dla biedoty, doceniony został nie tylko za swoje walory smakowe, ale także lecznicze.
Jest rośliną dwuletnią o mocnym, pikantnym smaku i aromacie. Lubi glebę żyzną, odpowiednio napowietrzoną i nawadnioną. W drugim roku wypuszcza kwiatostan o żółtym zabarwieniu. Należy do tej samej rodziny, co cebula, czosnek i szczypiorek.
Zastosowanie:
⇒ Por jest polecanym warzywem w leczeniu anemii, dzięki wysokiej zawartości żelaza, a także posiada właściwości obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Jednocześnie podnosi stężenie dobrego cholesterolu HDL, którego wysoki poziom w organizmie jest pożądany.
⇒ Działa antyseptycznie i odtruwająco na organizm – pomaga w usuwaniu toksyn, często stosowany jest w wywarach warzywnych dobrych podczas zatruć pokarmowych.
⇒ Syrop z pora świetnie działa w stanach przeziębienia, łagodzi także kaszel. Wzmacnia odporność organizmu i chroni przed infekcjami. Zawiera wiele witamin: C, A, E, B1, B2, B6 oraz witaminę PP, ale nie tylko. Znajdziemy w nim liczne składniki mineralne: żelazo, wapń, potas, fosfor, sód i siarkę.
⇒ W kuchni stosowany jako składnik baz du zup i sosów. Doskonały do surówek, a także w wersji duszonej, pieczonej i smażonej, jako dodatek do potraw na ciepło i na zimno.