
Bylica boże drzewko
Artemisia abrotanum L.
Inne nazwy: bożodrzew, boże drzewko.
Czy wiesz, że... bylica boże drzewko była jednym z ziół święconych w święto Matki Boskiej Zielnej. |
Półkrzew lub krzew z rodziny astrowatych, występujący w rejonie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, zawleczony do obu Ameryk.
W Polsce sadzona dla potrzeb zielarstwa i jako roślina ozdobna.
Bylica boże drzewko znana była i uprawiana do celów leczniczych już w starożytnej Grecji i Rzymie. Sporządzano z niej balsamy na rany, nasiona stosowano przy trudnościach z oddawaniem moczu i zaburzeniach miesiączkowania. Ziele stosowano do odstraszania owadów.
W średniowieczu przypisywano bylicy bożemu drzewku własności magiczne i by ustrzec się przed czarami, zalecano zbierać ją przed wschodem słońca i posiekaną jeść na surowo.
Przez Słowian uważana była za ziele kościelne, kultowe, robiono z niej wieńce – stąd nazwa „boże drzewko”.
Surowcem zielarskim jest ziele bylicy bożego drzewka, zbierane podczas kwitnienia.
Ziele bylicy bożego drzewka zawiera: hydroksykumaryny, olejek lotny, flawonoidy, garbniki katechinowe, fenolokwasy, związki gorzkie, sole mineralne.
⇒ W ziołolecznictwie, ziele bożego drzewka jest cenione jako środek żółciopędny, żółciotwórczy, wzmagający wydzielanie soku żołądkowego i przeciwzapalny.
⇒ Stosowane jest w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy braku apetytu, nadmiernej fermentacji jelitowej i biegunkach.
⇒ Według tradycyjnej literatury zielarskiej, dopuszcza się stosowanie, w ściśle kontrolowanych dawkach, przeciw owsikom i glistom u dzieci.
⇒ Z ziela można sporządzać nalewkę poprawiającą apetyt.
⇒ Świeże lub suszone liście bożego drzewka o aromatycznym, cytrynowym zapachu i gorzkim smaku używane są również jako przyprawa do sosów, tłustego mięsa, twarogów, sałatek i majonezów.
⇒ Liście bylicy bożego drzewka znalazły zastosowanie w produkcji wódek ziołowych i likierów.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.