
Kocanka włoska
Helichrysum italicum Roth
Kocanki włoskie to gatunek ceniony w Europie Zachodniej i tam wprowadzony do uprawy wielkotowarowej już kilka lat temu. Sadzi się go na rabatach, a także uprawia w dużych pojemnikach, w połączeniu z roślinami o intensywnych barwach kwiatów, dla których stanowi on kontrastowe tło. Umiejętnie wysuszone pędy bardzo dobrze nadają się do zimowych kompozycji.
Oprócz celów ozdobnych, kocanka była od kilkuset lat wykorzystywana w medycynie ludowej w leczeniu zapaleń, kaszlu, gorączki, bólu mięśni i stawów, w zapaleniu żył, chorobach wątroby i dróg moczowych oraz w zwalczaniu reakcji alergicznych i leczeniu astmy.
Kocanka to również istotny składnik w pielęgnacji skóry. Kwiat kocanki posiada korzystny wpływ na naczynka, działa obkurczająco oraz zmniejsza opuchnięcia, sprzyja szybkiemu zanikowi siniaków, obtłuczeń i zaczerwienień skóry, przyśpiesza wchłanianie i niwelowanie wybroczyn oraz krwiaków powstałych po urazach, zabiegach medycznych i kosmetycznych. W przypadku drobnych zranień, hamuje krwawienie i uśmierza ból. Jednocześnie wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Przypomina działaniem witaminę K, od której w zastosowaniu zewnętrznym jest skuteczniejszy oraz pozbawiony skutków ubocznych istniejących w przypadku witaminy K stosowanej na skórę. Jest polecany w przypadku cery z poszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, skóry podrażnionej, na okolice oczu w przypadku cieni, obwódek i opuchnięć. Posiada intensywne właściwości regeneracyjne, sprzyja gojeniu i zabliźnianiu ran pourazowych, minimalizuje tworzenie blizn, sprzyja również redukcji już istniejących blizn, rozstępów i śladów potrądzikowych. Stosowany zewnętrznie stymuluje odbudowę naskórka i tworzenie nowych, zdrowych komórek skóry, jest polecany w sytuacjach wymagających regeneracji skóry, np. po zabiegach złuszczających. Dodatkowo wykazuje własności antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki,. Działa antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Redukuje zapalenia i stany alergiczne skóry.
Zapach kwiatów kocanki wpływa na organizm uspokajająco, antydepresyjnie i oczyszczająco na drogi oddechowe.